Çinko ile birlikte uygulanan leonardit ve gyttjanın mısır bitkisinin beslenmesine etkisi
The effect on zinc applied with leonardite and gyttja on the nutrition of corn
- Tez No: 170046
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, çinko ile birlikte uygulanan leonardit ve gyttja materyalinin mısır bitkisinin beslenmesine etkisini belirlemektir. Leonardit ve gyttja toprağa %0, %0,5, %1, %2 oranlarında karıştırılarak iki ay süreyle laboratuar koşullarında inkübasyona bırakılmış, iki ayın sonunda 0, 3, 6, ve 9 mg kg"1 düzeylerinde toprağa Zn uygulanarak mısır (Zea Mays L.) yetiştirilmiştir. Sera koşullarında yetiştirilen bitkiler iki ay sonunda hasat edilmiştir. Toprağa çinko ile birlikte artan miktarlarda uygulanan leonardit ve gyttjanın mısır bitkisinin kuru ağırlık miktarına etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Mısır bitkisinin Zn, Fe, Cu, Mn, N, P, K, Mg ve Ca içeriğine çinko ile birlikte uygulanan leonardit ve gyttja materyalinin etkisi istatistiksel olarak % 0,1 düzeyinde güvenilir derecede önemli bulunmuştur. Çinko ile birlikte attan leonardit uygulaması bitkideki Zn, K ve Mn miktarında artış sağlamış, Ca, N, Mg ve Cu miktarlanndaki artışlar ayrımlı olmuştur. Fe ve P miktarmda ise azalma belirlenmiştir. Çinko ile birlikte artan gyttja uygulaması bitkideki P miktarım artırırken, N, Zn, K, Fe, Cu, Mn, Mg ve Ca miktarım azaltmıştır. Leonardit ile birlikte artan çinko uygulaması ise bitkideki Zn, Mn ve Ca miktarım artırmış, P, N, K, Fe, Cu ve Mg miktarındaki artışlar ise ayrımlı olmuştur. Gyttja ile birlikte artan çinko uygulaması ile bitkideki Zn, Ca, Cu, Mg ve Mn miktarı artmış, K miktarı ise azalmış, N, P ve Fe miktarlanndaki artışlar ayrımlı olmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Leonardit, gyttja, organik madde, mısır, çinko
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF ZINC APPLIED WITH LEONARDITE AND GYTTJA ON THE NUTRITION OF CORN Burcu ENGÜR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Soil Science Danışman: Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN The aim of this research was to determine the effect of zinc applied with leonardite and gyttja on the com plant nutrition. Leonardite and gyttja were mixed with the soil at the rates of 0%, 0,5%, 1% and 2% and left for incubation under the laboratory conditions for two months. At the end of this period Zn was applied to the sou 0, 3, 6 and 9 mg kg"1 and corn plant (Zea mays L.) was grown and then harvested after two month.