Conservative lgbti+ groups in Turkey: An analysis of 'Muhafazakâr lgbti' within the context of gender
Türkiye'de muhafazakâr lgbtı+ oluşumları: Örnek olarak muhafazakâr lgbtı grubunun toplumsal cinsiyet bağlamında incelemesi
  1. Tez No: 562371
  2. Yazar: BEGÜM SELİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Genellikle LGBTI+ örgütleri muhafazakâr ideoloji veya İslam çerçevesi etrafında tartışılmamaktadır. Fakat modern zamanların bir getirisi olarak, LGBTI+ toplulukları içinde zengin bir çeşitlilik ortaya çıkmıştır. Günümüzde dünya çağında birçok muhafazakâr ve Müslüman LGBTI+ grupları bulunmaktadır. Günümüzün akademik literatüründe birbirinden bağımsız ele alınarak, muhafazakâr LGBTI+ ve Müslüman LGBTI+ grupları üzerine dünya çapında yapılmış çalışmalar mevcuttur. Fakat henüz, kendini hem muhafazakâr hem de Müslüman olarak tanımlayan LGBTI+ grupları üzerine çalışmalar neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu çalışma muhafazakâr ideolojileri ve Müslümanlığı benimseyen, kendilerini Adalet ve Kalkınma Partisi'nin politikalarıyla özdeştiren, kendisini homoseksüel olarak tanımlayan ve çoğunlukla erkek katılımcılardan oluşan AK LGBTI adında bir grubu konu almaktadır. Çalışma AK LGBTI'nin maskülen, vatansever, milliyetçi, devletçi ve muhafazakâr homoseksüel kimlik inşasını incelemektedir. Araştırma aynı zamanda AK LGBTI'nin Türkiye'de hâkim olan queer akımının içerisinden nasıl ve neden evrildiğine, ve bu hareketin kimlik politikaları içerisinde AK LGBTI'nin kendini nasıl konumlandırdığına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda AK LGBTI'nin milliyetçi ve vatansever kimliğini cinsel kimliğinden öncelikli tutmasını ele alarak, milliyetçi ve muhafazakâr bir LGBTI+ ihtimalini tartışmaktadır. Dolayısıyla, araştırma AK LGBTI Türkiye'nin hâkim queer ve LGBTI+ hareketi içerisinde nasıl tartışılabileceğine dair bir tartışma alanı yaratmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışma AK LGBTI'nin maskülen homoseksüel kimlik inşasının analizi üzerinden AK LGBTI üyelerinin toplumsal cinsiyet performansını incelemektedir. Araştırma R.W Connell'in Masculinities kitabında sunduğu dört erkeklik modelini temel olarak kullanarak, AK LGBTI üyelerinin erkeklik performanslarını ele almaktadır. Buna göre, AK LGBTI üyelerinin erkeklik performansları, normatif erkeklik, muhafazakâr çevre ve Türkiye'deki hâkim LGBTI+ toplulukları ile olan etkileşimlerine göre hegemonik, madun ve işbirlikçi olarak kendini yeniden inşa etmektedir. Başka bir deyişle, AK LGBTI'nin maskülen kimlik performansı kurduğu sosyal, politik, güç ve statü ilişkilerine göre kendini hegemonik, madun veya işbirlikçi olarak konumlamaktadır. Erkeklik performansındaki bu değişim ve arada kalmışlık AK LGBTI'nin maskülen ve homoseksüel cinsel kimlik inşasını ve toplumsal cinsiyet performansını anlamak açısından önem arz etmektedir. Çalışma, aynı zaman da bu erkeklik performansının milliyetçi ve sağcı homoseksüel kimlik inşası üzerinden nasıl politik hale geldiğini de araştırmaktadır. Çalışmada, internette yer alan verilerin yanı sıra AK LGBTI'nin dört üyesi ile yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlardan edinilen veriler kullanılmaktadır. Araştırma konuya eleştirel ve feminist bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
LGBTI+ organizations are not usually discussed within the framework of conservative ideology or Islam. However, perhaps as one consequence of the modernization process, there is a rich diversity also in LGBTI+ communities. There are currently several conservative LGBTI+ groups and Muslim LGBTI+ organizations throughout the world. Although there are number of researches which discuss conservative and Muslim LGBTI+ respectively, limited number of scholarly works have been conducted about LGBTI+ group which embraces both conservative ideology and Islam in Turkey to my knowledge. This research presents a conservative and Muslim LGBTI+ group called AK LGBTI, mostly gay male individuals who identify with policies of Justice and Development Party (Turkish Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), in Turkey. The thesis aims to reveal how AK LGBTI establishes masculine, patriotic, nationalist, statist and conservative homosexual identity. The research tries to shed a light on how AK LGBTI evolved from mainstream LGBTI+ movement and how AK LGBTI members identify themselves with LGBTI+ identity politics in Turkey. The thesis also points out the possibility of national and conservative LGBTI+ identity by presenting how AK LGBTI members prioritize their national identity and patriotism over their sexual identity. Therefore, it elaborates on how AK LGBTI could be considered and discussed within the context of queer or LGBTI+ movement. Moreover, the research also discusses the AK LGBTI members' gender performance by contemplating on their gay masculine identity. The study uses Connell's (1995) theory of hierarchical masculinities as a base and discovers how AK LGBTI members perform a masculinity which becomes alternately hegemonic, subordinate and complicit depending on their relation and position to normative manhood, their conservative environment and mainstream LGBTI+ communities in Turkey. In other words, AK LGBTI's performance of masculinity is determined as hegemonic, subordinate and complicit by social, political, power and status relationships. The shift between masculinity types and the state betweenness are essential to analyze and understand AK LGBTI's formation of gay masculine identity and gender performance. The thesis also aims to discover how masculinity performance becomes political through nationalist and right-wing homosexual identity. The research uses materials from personal in-depth interviews with four members of AK LGBTI as well as online sources. In addition, the thesis tries to provide a critical and feminist perspective for the discourse analysis.