Yeni medya ve grafik tasarım
New media and graphic design
  1. Tez No: 562370
  2. Yazar: HALİT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yeni medyanın gelişmesi beraberinde yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesini sağlamış, telekomünikasyon ve yayıncılık gibi alanların bir araya gelmesini sağlamıştır. Yeni medyanın geleneksel medyaya göre daha aktif özellikleri vardır. Anında etkileşim ve eşzamansız olabilme insanları kullanıcı konumuna getirmiş, insanlara anında değişim şansı sunmuştur. Böylelikle kitleler ortadan kalkmış ve küresel bir boyut kazanılmıştır. Yeni medya; internet, bilgisayar aracılı iletişim ve sanal gerçeklik ortamlarının yaygınlaşmasını sağlamış özellikle internet ortamlarında herkesin kullanacağı bir yapı haline gelmiştir. Web sitelerinin yeni medyaya göre şekillenmesi web ve grafik tasarımcıların gelişimlere ayak uydurmasını sağlamıştır. Yeni medya ile birlikte sosyal medya da gelişmiş ve her kesime hitap eder hale gelmiştir. Kullanımı çok yaygın olduğundan grafik tasarımı ve web tasarımı ajansları sosyal medya yönetimi yapmaya başlamış ve firma reklamlarını kullanıcılarına doğrudan ulaştırma imkanı bulunmuştur. Bu tezin amacı grafik tasarım ve yeni medya ilişkisini inceleyerek grafik tasarımcılara bu yeni çalışma ortamlarını anlatmak kendilerini hangi yönde geliştirmeleri gerektiğine vurgu yapmaktır. Grafik tasarımcı, etkileşimli ortam uygulamalarında, bilgi görselleştirme, hareketli grafik tasarım ve sanal gerçeklik ortamlarında kendini göstermeye başlamıştır. İnternet reklamları ve reklam kampanyalarında çalışma olanağı bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The development of new media has led to the development of new communication technologies and has brought together fields such as telecommunications and broadcasting. New media has more active features than traditional media. Instantaneous interaction and being asynchronous made people a user, gave people the opportunity of instant change. Thus, the masses disappeared and a global dimension was gained. New media has allowed the internet, computer-mediated communication and virtual reality environments to become widespread, Internet has especially become a structure that everyone can use. The shaping of websites according to the new media has enabled web and graphic designers to keep up with the developments. Social media has developed together with the new media and appealed to all segments. Graphic design and web design agencies have started to manage social media due to its widespread use and has found the opportunity to transport company advertisements directly to users. The aim of this thesis is to explain these new working environments to graphic designers and emphasize in which direction they should develop themselves by examining the relationship between graphic design and new media. The graphic designer has begun to show ability in interactive media applications, information visualization, motion graphic design and virtual reality environments. S/he had the opportunity to work in internet advertising and advertising campaigns.