Avrupa Birliği sosyal politikaları çerçevesinde sosyal içerme yaklaşımı: Genel bir değerlendirme
Social inclusion approach within the framework of European Union social policies: A genereal evaluation
  1. Tez No: 959260
  2. Yazar: CAVİT ŞAHİN TATLICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİR ÖZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
İnsanlık tarihi boyunca refahı artırmaya yönelik kurumlar, mekanizmalar ve politikalar, bireylerin ve toplumların gelişiminde kritik bir rol üstlenmiştir. Avrupa'da modern devletin inşası sürecinde“sosyal refah devleti”anlayışı, sosyal politikalara duyulan ihtiyaç ile refah beklentisi arasında sıkı bir bağ kurmuş; bu nedenle sosyal refah ile sosyal politika kavramlarını birbirinden bağımsız düşünmek mümkün olmamıştır. Avrupa Birliği (AB) düzeyinde ise sosyal politika, uzun süre ekonomik bütünleşmenin gölgesinde gelişmiş; ancak yoksulluk, gelir eşitsizliği ve çok boyutlu yoksunlukların sürekliliği, sosyal dışlanmayı AB gündeminin merkezine taşımış ve buna karşılık sosyal içerme yaklaşımını kalıcı bir sosyal politika sabiti haline getirmiştir. Sosyal dışlanma yalnızca gelir yoksunluğunu değil, aynı zamanda istihdam, eğitim, sağlık, barınma ve sosyal güvenceye erişimdeki sınırlılıkları da kapsamaktadır. Sosyal içerme ise toplumsal katılımı, eşit fırsatların güçlendirilmesini ve sosyal transferlerin yeniden dağıtıcı etkisini ifade eder. Bu bağlamda, sosyal içerme politikalarının başarısı at-risk-of-poverty rate (ARPR), AROPE oranı, Gini katsayısı ve eşdeğer kullanılabilir gelir gibi göstergelerle ölçülmektedir. Bu tez, refah devleti tipolojilerini (sosyal demokratik, muhafazakârkorporatist, liberal, Güney Avrupa ve Doğu Avrupa modelleri) esas alarak sosyal içerme ve sosyal dışlanma olgularını kavramsal, tarihsel ve ampirik boyutlarıyla incelemektedir. Çalışmada, Avrupa Sosyal Modeli'nin (ASM) temel unsurları v olan sosyal diyalog, sosyal uzlaşı, sosyal koruma, istihdam, sosyal vatandaşlık ve kamu müdahalesi arasındaki ilişkiler analiz edilmiş; kırılgan grupların (çocuklar, yaşlılar, engelliler, göçmenler, LGBTQİ+ bireyler, işsizler ve düşük gelirli haneler) sosyal dışlanma riskleri ve içerilme stratejileri farklı refah rejimleri bağlamında değerlendirilmiştir. Ayrıca, Avrupa Sosyal Haklar Sütunu ve Açık Koordinasyon Yöntemi gibi kurumsal araçların, sosyal içerme politikalarının uygulanabilirliğini ve üye devletler arası uyum düzeyini artırmada kritik rol oynadığı vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, tez ASM'nin kapsayıcı fakat heterojen yapısını çözümleyerek, AB sosyal politikalarının hem teorik hem de ampirik düzeyde yeniden değerlendirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, welfare-enhancing institutions, mechanisms, and policies have played a critical role in shaping the development and transformation of individuals and societies. Within the European context, the emergence of the“welfare state”during the fourth stage of social policy formation established a close linkage between the need for social policies and the pursuit of welfare, rendering the two concepts inseparable. At the level of the European Union (EU), however, social policy initially evolved under the shadow of economic integration. Persistent poverty, income inequality, and multidimensional deprivation subsequently placed social exclusion at the core of the European agenda and elevated social inclusion as a permanent policy constant. Social exclusion is not confined to income deprivation but also encompasses limited access to employment, education, health, housing, and social security. By contrast, social inclusion refers to strengthening equal opportunities, enhancing participation, and redistributing resources through social transfers. The effectiveness of inclusion strategies is measured by indicators such as the atrisk-of-poverty rate (ARPR), the AROPE rate, the Gini coefficient, and equivalized disposable income. This thesis examines social inclusion and exclusion through a conceptual, historical, and empirical lens, drawing on the typologies of welfare state regimes (social-democratic, conservative-corporatist, liberal, Southern European, and vii Eastern European models). It analyzes the core components of the European Social Model (ESM)—social dialogue, social consensus, social protection, employment, social citizenship, and public intervention—while also addressing the inherent limitations of EU social policy and the heterogeneity of welfare regimes. Furthermore, the thesis evaluates the social risks faced by vulnerable groups (children, the elderly, persons with disabilities, migrants, LGBTQI+ individuals, the unemployed, and low-income households) and compares their inclusion strategies across different welfare contexts. In conclusion, this study contributes to both theoretical and empirical debates by critically analyzing the inclusive yet heterogeneous structure of the ESM and reassessing the EU's social policy framework in light of contemporary challenges, institutional instruments, and policy coordination mechanisms.