Türkiye'de yerel katılım aracı olarak mülki idare amirleri ile vatandaşlar arasında yapılan 'vatandaşla buluşma toplantıları': Asarcık, Samsun örneği
As a tool for local participation in Turkey, 'Meetings between the local people and the district governors': The case of Asarcık, Samsun
  1. Tez No: 562404
  2. Yazar: FATİH İZMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Geçmişten günümüze yönetim gücünü elinde tutan iktidarlar, hüküm sürdükleri topraklarda yaşayan bireyleri farklı tarz ve sistemlerle idare etmişlerdir. Geçmişten günümüze bu yönetim sistemleri sürekli yenilenip değişikliklere uğrayarak bugüne kadar gelmiştir. Günümüzde kullanılan en yaygın yönetim sistemi“demokrasi”dir. Demokrasinin klasik(doğrudan), temsili(liberal), radikal, katılımcı, militan ve müzakereci olmak üzere farklı biçimleri bulunmaktadır. Tarih boyunca hüküm süren buyurgan ve sert devlet anlayışı günümüzde yerini karşılıklı diyaloğa, paylaşıma dayalı ve iletişime açık siyasi sistemlere bırakmıştır. Bu çalışmada, T.C. İçişleri Bakanlığı'nın 5.11.2016 tarihli“vatandaşla buluşma”konulu genelgesinde yer alan, halk toplantıları/ vatandaşla buluşma toplantıları incelenmiştir. Bu toplantılarda her yerleşim yerinde (il, ilçe, köy) o bölgenin sakinleri ve üst düzey yetkilileri bir araya gelerek, yöre sakinlerinin mevcut sorunlarını müzakere ederek çözmeye çalışmaktadırlar. Çalışmada esas amaç, ilgili genelgenin, demokrasi ve katılım ilkeleri açısından incelenmesi ayrıca uygulanışı ile ilgili önerilerde bulunmaktır. Yanıtı aranan temel sorular; toplantılarda, demokrasinin unsur ve ilkelerine uygun hareket edilmiş mi? Siyasi katılım ilkelerine riayet edilmiş mi? Toplantıya katılan bireyler bu toplantılardan tatmin olmuş mu? Son olarak toplantıyı düzenleyen makamlar amaçlarına ulaşmış mı? Çıkarılan sonuçlara göre toplantıların düzenlenmesi ve işleyişinde demokrasi ve katılım ilkelerine genel anlamda uyulduğu, toplantıya katılanların çoğunluğunun toplantıların düzenlenmesinden tatmin olduğu, toplantıyı düzenleyen makamların toplantıyı düzenleyebilme ve vatandaşların çoğunluğunun bu toplantılara katılmasını sağlama işlevini yerine getirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The governments holding the power of administration from the past to the present have ruled the individuals living in their lands in different forms and with systems. From past to the present, these management systems have evolved changing constantly. The most common form of use today is“democracy”. There are many kinds of democracy, including classical (direct), representative (liberal), radical, participatory, militant and deliberative democracy. Today, the old peremptory and oppressive state mentality has left its place to mutual dialogue, sharing and communicative political systems. In this study were examined the Ministry of Interior's circular dated 5.11.2016“citizen meeting”in public meetings/meetings of the with the citizen. At these meetings, residents and senior officials of each region (province, district, village) come together and try to solve the current problems of local residents by negotiating. The main purpose of the study is to examine the relevant circular in terms of democracy and participation principles and to make recommendations regarding its implementation. Basic questions to be answered are; have they acted in accordance with the elements and principles of democracy? Have the principles of political participation been followed? Are the individuals attending to the meeting satisfied with these meetings? Finally, have the authorities that set up the meeting achieved their goals? It can be said that the general principles of democracy and accession are followed in the organization and functioning of the meetings, that the majority of the participants are satisfied with the meeting, that the organizers are able to organise the meeting and that the majority of the citizens are able to participate in the meetings.