Ticari işlemlerde taşınır rehni kapsamında rehin alacaklısının korunması
Protection of the pledge creditor within the scope of the pledge of movables in commercial transactions
- Tez No: 562405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Geçmişten günümüze taşınır rehninin teslime bağlı olma şartı borçlunun ekonomik faaliyetlerinin ve ticari hayatın devamı bakımından önemli sorunlar teşkil etmekteydi. Bu nedenle 1971 yılında 1447 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu yürürlüğe girmiştir. Ancak bu kanunun da beklenen etkinliği gösterememesi nedeniyle 1 Ocak 2017 tarihinde Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu yürürlüğe girmiştir.“Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kapsamında Rehin Alacaklısının Korunması”başlıklı bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak TMK uyarınca taşınır rehninin tanımı yapılmış, ikinci bölümde genel olarak ticari işlemlerde taşınır rehni ve rehin alacaklılarından bahsedilmiş, son bölümde alacaklıların TRK uyarınca yetkilerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the past to our day, the condition that the pledge of movables depends on delivery has aroused significiant problems in terms of economic activities and trade life of the creditor. Therefore, Law No 1447 of the Undertaking Pledge came into force in 1971. However, because of the reason that this law did not arouse the expected effect, The Code on The Pledge of Movables in Commercial Transactions came into force in 1st. January, 2017. This thesis consists of three chapters titled as“Protection of The Pledge Creditor within the scope of The Pledge of Movables in Commercial Transactions”. In the first chapter, the pledge of movables has been defined according to the TMK in general. In the second chapter, the pledge of movables and the pledge creditors have been mentioned in general and when it comes to the last chapter, the autorithy of the creditors has been mentioned according to TRK.