Dört çeltik melezinde bazı verim komponentlerinin korelatif cevapları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 56245
  2. Yazar: ABDULLAH YAŞAR ABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİMİ AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
127 7.ÖZET Bu araştırma 1990 ve 1991 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü' nün Menemen Uygulama Çiftliğindeki deneme tarlalarında yürütülmüştür. Çalışmanın birinci yılında değerlendirilecek olan F2 çeltik populasyonları Arborio X İZ - 160, Fero X Zenchuzry, Fero X İZ - 310 ve Solnecnyt X İZ - 160 melezlerinden elde edilmiş, Fİ' lerin tohumlarından oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci yılında değerlendirilecek F3 çeltik hatları da denemenin birinci yılında yetiştirilen F2 çeltik populasyonlarından her populasyon için ayrı ayrı olmak üzere; -en verimli 10 bitki, -en erkenci ve verimi ortalamanın üstünde 10 bitki, -en kısa boylu ve verimi ortalamanın üstünde 10 bitki, -en uzun salkımlı ve verimi ortalamanın üstünde 10 bitki, -en fazla kardeşlenen ve verimi ortalamanın üstünde 10 bitki, -tesadüfen 10 bitkiden (kontrol populasyonu olarak kullanılmak üzere) oluşturulmuştur. F3 materyalinde 14 döl sırası, 4' er sıralı anaçla birlikte tesadüf blokları deneme desenine göre iki tekerrürlü olacak şekilde denemeye alınmıştır. Denemenin her iki yılında da yetiştirme süresi boyunca aşağıdaki özellikler gözlenmiştir. -dane verimi, -bin dane ağırlığı, -çiçeklenme gün sayısı, -bitki boyu, -salkım uzunluğu, -salkımda toplam dane sayısı, -salkımda boş dane sayısı, -salkımda dolu dane sayısı, -dane bağlamış kardeş sayısı.128 Elde edilen verilerle genotipik, çevre ve fönotipik varyanslar ile dar ve geniş anlamlı kalıtım dereceleri (CHANDRARATNA, 1964 ; JINKS ve MATHER, 1971) varyans komponentleri yoluyla, kantitatif karakterler arası genetik korelasyonlar ebeveyn - döl ilişkisinden (YILDIRIM, 1985) yararlanarak ve beklenen ve gerçekleşen direk kazançlar ile beklenen ve gerçekleşen bağıntılı genetik kazançlar (FALCONER, 1960 ; BARTHELMESS, 1964 ve YILDIRIM, 1985)' e göre tespit edilmiştir. Araştırma sonunda aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir : 1.incelenen karakterlerin genotipik varyanslarmm, toplam varyans içindeki paylan genellikle yüksek çıkmıştır. Genotipik varyans içinde aditif varyansm payı, 1. populasyonda KAR1 da, 2. populasyonda ÇGS, BOY ve SÜZ1 da, 3. populasyonda BOŞ ve DOL1 da, 4. populasyonda BOY ve SÜZ1 da dominantlık varyansından daha yüksek bulunmuştur. Dane veriminin aditif varyansı dört populasyonda da dominantlık varyansma göre çok küçük tespit edilmiştir. Genel olarak toplam varyans içinde çevre varyansmm payı; VER, KAR, BOY, ÇGS ve SÜZ' da büyük; SDS, BOŞ, DOL ve BDA' da ise küçük çıkmıştır; 2.Geniş anlamlı kalıtım derecesi değerleri genellikle dar anlamlı kalıtım derecesine göre daha yüksek bulunmuştur, özellikle dar anlamlı kalıtım derecesi değerleri, populasyondan populasyona farklılık göstermiştir. 3.Bu araştırmada elde edilen sonuçlara göre dane verimini artırmak için seleksiyonda verim komponentlerinden; 1. popuiasyonda KAR; 2. populasyonda BDA, ÇGS, BOY, SÜZ ve KAR; 3. populasyonda ÇGS, BOŞ, DOL ve KAR; 4. populasyonda BDA, BOY ve SÜZ' dan yararlanılabilir. Çünkü bu karakterler, ilgili populasyonlar itibariyle diğer verim komponentlerinden daha yüksek kalıtım derecesine sahiptir; 4.Kantitatif karakterler arasındaki genetik korelasyonlar populasyonlar arasında farklılıklar göstermiştir. Araştırma konusu 4 F2 çeltik populasyonunda, 5 karakterde uygulanan seleksiyon sonucu F3 generasyonunda ;uy A.Seçim yapılan herbir özellik için tespit edilen beklenen ve gerçekleşen direk genetik kazançların bazı populasyonlarda uyum halinde, bazı populasyonlarda ise uyum halinde olmadıkları; uyum halinde olmayan populasyonlarda, genellikle gerçekleşen direk genetik kazançların beklenenden daha yüksek çıktıkları tespit edilmiştir; B.Beklenen bağıntılı genetik kazançlar (Crb); bazı seçim grupları ve populasyonlarda beklenen direk kazanç (Rb) yönünde ancak daha düşük, bazılarında Rb' nin tersi yönünde, bazılarında ise Rb yönünde ve daha büyük çıkmıştır. C.Seçim gruplarında, seçim yapılan özellikler seleksiyon yönüne göre 4 populasyonda da genetik ilerleme göstermiştir. Bir özellik için yapılan seleksiyon sonunda incelenen diğer özellikler için de pozitif veya negatif yönde, az veya çok genetik ilerlemeler meydana gelmiş, ancak bu populasyondan populasyona değişim göstermiştir. D.Gerçekleşen bağıntılı genetik kazançlar (CRg); bazı seçim grupları ve populasyonlarda gerçekleşen direk kazanç (Rg) yönünde ancak daha düşük, bazılarında Rg' nin tersi yönünde, bazılarında ise Rg yönünde ve daha büyük çıkmıştır. E.Populasyonlar, seçim grupları ve karakterlere göre değişmekle birlikte genellikle döllerde beklenen ve gerçekleşen bağıntılı genetik kazançlar meydana gelme yönü itibariyle uyum içinde olmakla beraber, yön uygunluğu gösteren bütün karakterlerde gerçekleşen bağıntılı genetik kazançlar, beklenenlerden yüksek çıkmıştır ; F.Tüm bu gözlemlerden sonra, çeltikte erken generasyonlarda yapılacak seleksiyonlarm, korelatif cevaplarla desteklenebileceği ortaya çıkmıştır. Seleksiyonu zor olan karakterler için bir örnek oluşturacak buna benzer durumların, diğer bitkilerde de saptanması isabetli olacaktır. Bu çalışma söz konusu durumlar için bir örnek oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
130 8.SUMMARY This research was conducted at the Menemen Experimental Farm of the area in Field Crops Department, Facuity of Agriculture, Aegean University, during 1990and 1991. The F2 rice populations handled during the first year of the study were obtained from the F!' s of hybrids Arborio X İZ -160, Fero X Zenchuzry, Fero X İZ - 310 and Solnecnyt X İZ - 160. The F2 subpopulations in F3 evaluated during the second year, were obtained from each base population of the F2 rice on the basis of: -the most productive 10 plants, -the earliest maturing 10 plants with yield över the average, -the shortest 10 plants with yield över the average, -the longest bunched 10 plants with yield över the average, -the highest tiilered 10 plants with yield över the average, -10 plants at random (to be used as a control population). The 14 progeny rows in the F2 subpopulation in F3 with parents each in four rows were grown in the Randomized Complete Block Design with two replications. Th© following characteristics were observed and measured during the growing period in two years : -Grain yield, -Thousand kernel weight, -Number of daystoflowering, -Culm length, -Panicle Length, -Total number of spikelet per panicle, -Number of sterile spikelet per panicle, -Number of fertile spikelet per panicle, -Tillers numbers.133 E. Although changed in relation to the populations, the selection groups and the characteristics; generally, the expected and realized correlated genetic responses in offspring reckoning from the direction of appearing has been harmonious. However, in all characteristics which have suitable directions, the realized correlated genetic responses have appeared higher than the expected ones. F. Based on all these observations, it has been concluded that selections to be applied in early generations in rice can be supported with correlated responses. The establishment of these kinds of situations, to be an example for the characteristics whose selections are difficult, will serve as a land mark for other crops also. This study has provided an example for the similar situations.132 culm length, panicle length and tillers numbers of the second population, in number of days to flowering, number of sterile spikelet per panicle, number of fertile spikelet per panicle and tillers numbers of the third population and in thousand kernel weight, culm length and panicle length of the fourth population. Because these characters with regard to the connection populations have higher heritability values than other yield components ; 4. The genetic correlations between quantitative characters varied between populations. As a consequence of selection carried out for 5 characteristics in the 4 F2 rice populations, in F3 generaration; following inferences were drawn : A. It was found out that there was an agreement in certain populations in terms of direct gains expected and realized, which were determined for each characteristics subjected to selection but a disagreement in others, and that, in disagreeing populations, the direct genetic gains which are generally realized were found to be higher than expected ; B. The expected correlated genetic responses (CRb); were in the direction through the expected direct genetic response (Rb) but lower in some selection groups and populations and in opposite direction through the Rb in some of them and in the direction through the Rb but higher in some of them also. C. Moreover for other characteristics investigated have occured genetic gains in the direction of positive or negative and more or less but it has displayed a change from population to population. D. The realized correlated genetic responses (CRg); were in the direction through the realized direct genetic response (Rg) but lower in some selection groups and populations, on the contrary direction through the Rg in some of them and in the direction through the Rg but also higher in some them.133 E. Although changed in relation to the populations, the selection groups and the characteristics; generally, the expected and realized correlated genetic responses in offspring reckoning from the direction of appearing has been harmonious. However, in all characteristics which have suitable directions, the realized correlated genetic responses have appeared higher than the expected ones. F. Based on all these observations, it has been concluded that selections to be applied in early generations in rice can be supported with correlated responses. The establishment of these kinds of situations, to be an example for the characteristics whose selections are difficult, will serve as a land mark for other crops also. This study has provided an example for the similar situations.