Burdur Milletvekili Fethi Çelikbaş'ın Demokrat Parti Dönemi meclis faaliyetleri
Parliamentary activities of Burdur Deputy Fethi Celikbas in Democrat Party Period
- Tez No: 562455
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
12 Mart 1912 tarihinde Burdur'da doğan ve 3 Kasım 2009 senesinde İstanbul'da vefat eden Fethi Çelikbaş, siyasetçi kimliğinin yanında akademik yönüyle de dikkati çeken bir isimdir. Tarafımızdan hazırlanan tez çalışmasında, Çelikbaş'ın Demokrat Parti Burdur Milletvekili olarak, 1950-1960 yılları arasındaki Meclis faaliyetleri ele alınmıştır. Kaynak olarak, dönemin zabıt ceridelerinin yanında yerel ve ulusal gazetelerden de yararlanılmıştır. 1950-1960 yılları arasındaki dönem, Çelikbaş'ın Demokrat Parti milletvekilliği ve Demokrat Parti'den ayrılarak muhalefet saflarına geçişi olmak üzere iki başlık altında incelenmiştir. Diğer taraftan, Türkiye'nin bahsi geçen dönemdeki siyasî atmosferine de değinilmiştir. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde Fethi Çelikbaş'ın hayatı, aile yaşamı, şahsiyeti ele alınmış, siyasî hayatına dair örneklere yer verilmiştir. İkinci bölümde milletvekili sıfatıyla verdiği takrirlerin yanında devlet bakanı göreviyle cevapladığı soru önergeleri ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise, Çelikbaş'ın hem muhalefet hem de iktidar milletvekili olarak Meclis'te yaptığı konuşmaların ele alındığı kısımdır. Çalışmada, Fethi Çelikbaş'ın Demokrat Parti Milletvekili iken Meclis'te sergilediği tavır ile muhalefet milletvekili olarak gösterdiği tutum arasında bir farklılık bulunup bulunmadığı ele alınmıştır. Böylelikle, Çelikbaş'ın, Türk siyasî hayatında, 1950-1960 yılları esas olmak üzere, siyasi figür olarak, nasıl bir yansıma bulduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fethi Çelikbaş, who was born in 12 March 1912 in Burdur and died 3 November 2009 in Istanbul, is a significant name both with his politician personality and with his academic aspect. In this thesis, we dealt with the parliamentary activities of Burdur Deputy Celikbas between 1950 and 1960. We benefited from the registers and local and newspapers of that time as references. The period between 1950 and 1960 was analysed under two titles as Celikbas's Deputy of Democrat Party and his leaving Democrat Party and going to the Opposition. On the other hand, Turkey's political atmosphere in that time was also mentioned. The thesis consists of three parts. First part contains Fethi Celikbas's life, family, personality and examples about his political life were given. Second part contains the motions that he submitted as a deputy and parliamentary questions that he answered as a state minister. Third part contains the speechs that Celikbas made both as an opposition deputy and power deputy. In this study, we evaluated whether there are any differences between Celikbas's attitudes as a deputy in power and his attitudes as a deputy in opposition. So we tried to reveal how Celikbas as a political figure affected the Turkish political life especially between 1950 and 1960.