Fethi Çelikbaş'ın hayatı ve siyasi faaliyetleri (1912-2009)
The life and political activities of Fethi Çelikbaş (1912-2009)
- Tez No: 918704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞAVKILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 571
Özet
1912 yılında Burdur'da dünyaya gelen Fethi Çelikbaş, 1950 Genel Seçimlerinde Demokrat Parti (DP) listesinden Burdur Milletvekili olarak ilk defa Meclis'e girmiştir. Yedi dönem Burdur Milletvekilliği yapan Çelikbaş, Adnan Menderes Hükümeti Döneminde Başbakan Yardımcılığı, Devlet Bakanlığı, İşletmeler Bakanlığı, Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı gibi önemli görevleri üstlenerek önemli kararlara imza atmıştır. 1955 yılında DP'den istifa ettikten sonra Hürriyet Partisi (HP)'nin kurucu üyeleri arasında yer almıştır. 1957 yılında yapılan genel seçimlere katılmış ve HP'nin seçimde başarılı olduğu tek şehir Burdur'dan milletvekili olarak Meclis'e girmiştir. Fakat 1957'de yapılan genel seçimlerde hedefledikleri başarıyı yakalayamayan Hürriyet Partisi, 24 Kasım 1958'de gerçekleştirdiği olağanüstü kongresinde partinin kapatılması kararını alarak Cumhuriyet Halk Partisine (CHP) katılmıştır. Çelikbaş, 27 Mayıs 1960 askerî ihtilâlinden sonra 1961 yılındaki ilk seçimlerde CHP Burdur Milletvekili olarak yeniden seçilmiştir. İnönü Hükümetinde, Sanayi ve Enerji Bakanlığı görevini üstlenen Çelikbaş, 1965 yılında CHP'nin merkez solda olduğunu söylemesiyle başlayan tartışmalar üzerine 1967 yılında CHP'den ayrılmıştır. Akabinde kendisiyle birlikte hareket eden ve CHP'den ayrılan milletvekili ve senatörlerden oluşan bir grupla beraber 1967 yılında Güven Partisini (GP) kurmuştur. Daha sonra Çelikbaş, Naim Talu Hükümeti döneminde Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev almıştır. 12 Eylül ihtilalinden sonra yapılan 1983 Genel Seçimleri ve 1987 Genel Seçimlerinde ANAP'tan Burdur Milletvekili seçilmiştir. Bu tez çalışmasında 1991 yılına kadar aktif siyasette bulunan Fethi Çelikbaş'ın hayatı ve siyasi faaliyetleri tüm yönleriyle ele alınmaya çalışılmıştır. Bu veriler ışığında, bu çalışmanın Türk siyasi tarih çalışmalarına önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fethi Çelikbaş, born in 1912 in Burdur, entered the Turkish Grand National Assembly for the first time as a Member of Parliament representing Burdur under the Democratic Party (DP) list in the 1950 general elections. Serving as a Burdur MP for seven terms, Çelikbaş held significant positions during the Adnan Menderes Government, including Deputy Prime Minister, Minister of State, Minister of Enter prises, and Minister of Economy and Trade, playing a crucial role in shaping key decisions. Following his resignation from the DP in 1955, he became one of the founding members of the Liberty Party (LP). He participated in the 1957 general election sand was elected as an MP from Burdur, the only city where LP succeeded in the polls. However, the LP failed to meetit selectoral expectations in 1957, and during itsextraordinary congress on November 24, 1958, it decided to dissolve the party and merge with the Republican People's Party (RPP). After the military coup on May 27, 1960, Çelikbaş was re-elected as a RPP MP from Burdur in the first election sheld in 1961. He served as the Minister of Industry and Energy in the İnönü Government. However, following debates sparked by the RPP's position in gitself as a centre-left party in 1965, Çelikbaş left the RPP in 1967. Subsequently, he co-founded the Reliance Party (RP) in the same year, along with a group of MP sand senators who also left the RPP. Later, during the Naim Talu Government, Çelikbaş served as the Minister of Customsand Monopolies. After the military coup on September 12, 1980, he was elected as an MP from Burdur under the Motherland Party (MP) in the 1983 and 1987 general elections. This thes isaims to comprehen sively examine the life and political activities of Fethi Çelikbaş, who remain edactive in politic suntil 1991. Inlight of the finding spresented, this study is expected to make a significant contribution to research on Turkish political history.