Üleksitin taş mastik asfalt karışımlarda filler olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the use of the ulexite as a filler in stonemastic asphalt mixtures
  1. Tez No: 562472
  2. Yazar: ERSOY KABADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, asfalt kaplama teknolojisinde yurt dışında ve artık ülkemizde de yaygın olarak kullanılan Taş Mastik Asfalt (TMA) karışımlar irdelenmiş, TMA kaplama karışımında kullanılan mineral filler malzemesi yerine ülkemizde yoğun bir rezervi olan Üleksitin, filler malzemesi olarak kullanılmasının kaplama performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Taş mastik asfalt karışımında bulunan bazalt kökenli filler malzemesi, karışımda kullanılan toplam agrega ağırlığının %10'u kadardır. Optimum bitüm oranı ve diğer karışım bileşenleri sabit kalacak şekilde bazalt filleri yerine değişen oranlarda (%0 üleksit - %10 bazalt, %3 üleksit - %7 bazalt, %6 üleksit - %4 bazalt, %10 üleksit - %0 bazalt) Üleksit katılmıştır. Üleksitin, karışımda kullanılan her bir oranı için 6 adet olmak üzere toplamda 24 adet marshal briketi (numunesi) hazırlanmıştır. Hazırlanan briketler üzerinde Marshall ve Dolaylı Çekme deneyleri yapılmış ve deneylerden elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Deney sonuçlarından, TMA karışımlarda Üleksitin filler olarak kullanımının, kaplamanın stabilite ve esneklik modülü değerlerinde belirgin bir artış sağladığı gözlemlenmiştir. En yüksek Stabilite değerinin %6, en yüksek Esneklik Modülü değerinin ise %3 Üleksit oranında elde edildiği kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Stone Mastic Asphalt (SMA) mixtures which are widely used in our country and abroad in asphalt pavement technology are investigated. The effects of Ulexite, which is used instead of mineral filler material in SMA pavement mixture and which has an intensive reserve in our country, as a material of filler, has been investigated. The basaltbased filler material in the stone mastic asphalt mixture is 10% of the total aggregate weight used in the mixture. Ulexite, the optimum bitumen ratio and the other mixture components remain constant in varying proportions instead of basalt filler (0% ulexite - 10% basalt, 3% ulexite - 7% basalt, 6% ulexite - 4% basalt, 10% ulexite - 0% basalt) was added. A total of 24 marshal briquettes (6 samples) were prepared for each ratio of ulexite used in the mixture. Marshall and indirect tensile tests were performed on the prepared briquettes and the results obtained from the experiments were examined. From the results of the experiment, it was observed that the use of Ulexite as a filler in SMA mixtures resulted in a significant increase in the stability and elastic modulus values of the pavement. It was recorded that the highest Stability value was obtained at 6% and the highest elastic modulu value at 3% Ulexite ratio.