Gazlı bez üretim yöntemini geliştirici ve kapasite artırıcı makinenin tasarımı ve prototip imalatı
Development of gauze manufacturing method and capacity increasing machine and prototype manufacturing
  1. Tez No: 562471
  2. Yazar: ŞULE KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ASİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Batın kompres cerrahi operasyonlarında (kolon, mide, vb.) doku ve organları sarmalamak, boşlukları belirlemek ve kanama kontrolü için kullanılır. Batın kompres steril, steril olmayan, X-ray iplikli, X-ray ipliksiz, biyeli, biyesiz, kulplu ve kulpsuz olarak üretilebilmektedir. Gazlı bez ürün çeşitlerinden birisi olan batın kompres; gazlı bezin TSE 14079 standardına uygun olacak şekilde ve %100 pamuk ipliğinden üretilmektedir. Batın kompresin üretimi genel olarak elde yapılmaktadır. Bu ise üretim sürecinin uzamasına, ürün kalite problemlerine, yüksek işçilik maliyetine, dağınık çalışma ortamına ve toplam üretim maliyetlerin artmasına neden olmaktadır. Ayrıca müşterilerden gelen yüksek miktarlı ve süreli ürün taleplerinin karşılanmasında zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle bu tez çalışmasında; üretim sürecini kısaltan, maliyeti düşüren ve kapasite artımını sağlayan batın kompres üretim makinesinin tasarımı ve prototip imalatı yapılmıştır. Makinenin tasarımı sürecinde malzeme seçimi, makineyi oluşturan elemanların çizimi ve otomasyon için gerekli yazılımlar yapılmıştır. Bu tez çalışmasında ortaya çıkan makine ile üretimdeki işlem kademeleri arasındaki süre azalmış, birim zamandaki üretim miktarı artırılarak ve imalat maliyetleri azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Laparotomy sponge is used to wrap tissue and organs, identify gaps and bleeding control in surgical operations (colon, stomach, chest, etc.). It can be produced sterile, non sterile, with X-ray, without X-ray, with bias, without bias, with handle and without handle. Laparotomy sponge which is one of the gauze product types is produced after the production of the gauze which is produced according to the TSE 14079 and using 100 % cotton yarn by the folding and sewing operations. Laparotomy sponge production is generally made by hand. This situation has led to an extension of the production process, product quality problems, high labor costs, increase of the messy work environment and total production costs. Also demand from customers have face difficulties in meeting the high volume and term product. Therefore, this project will be design of the Laparotomy sponge production machinery and production prototype that shorten the production process to reduce the cost. The design process of the machine will do material selection, mechanical analysis (using Computer Aided Design and Analysis Software SolidWorks Simulation) and for automation required software. This project which will occur in the working machine will decrease the time between transactions between stages of production, the amount of output per unit time will be increased and manufacturing costs will be reduced.