Petrol rafinerisi çalışanlarının iş güvenliğine ilişkin görüşlerinin analizi (Mersin Ataş örneği)
Analysis of the petroleum refinery employees' views related to occupational safety (mersin ataş sample)
- Tez No: 562476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, petrol rafinerisi çalışanların iş güvenliğine yönelik görüşlerini belirlemektir. Araştırma, ATAŞ, Petrol Rafinerisi'nde çalışan işgörenlerin görüşlerine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Tarama modeli kapsamında yapılan bu çalışma, 2019 yılında 65 işgören üzerinden alınan verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“İş Güvenliği Ölçeği”kullanılmıştır. Tek boyut altında 32 maddeden oluşan bu ölçek, Willamson ve ark. (1997) tarafından geliştirilmiş, Atay (2006) tarafından ise Türkçeye uyarlanmıştır. Çalışmada ilgili ölçek aracılığıyla ele edilen veriler SPSS 24.0 programından faydalanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ANOVA ve t-test istatistik teknikleri kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, çalışanların iş güvenliğine ilişkin görüşlerinin“orta”düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte araştırma sonucunda, çalışanların görüşlerinin“cinsiyet”,“mesleki kademe”ve“eğitim seviyesi”değişkenleri bağlamında anlamlı bir şekilde farklılaştığı saptanmıştır. Bundan dolayı, bu değişkenlerdeki anlamlı farklılıkların nedenlerini saptamaya yönelik araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the petroleum refinery employees' views related to occupational safety. The research was carried out based on employees' views of ATAŞ Petroleum Refinery. This study was carried out the scope of the survey method and the data of the study was collected from 65 employees in 2019. In the research,“Occupational Safety Scale”was used as data collection tool. This scale, which consists of 32 items in one dimension, was developed by Williamson et al. (1997) and adapted to Turkish by Atay (2006). The data obtained from the scale were analyzed by SPSS 24.0 program. ANOVA, and t-test statistical techniques were used to analyze the data. As a result of the research, employees' views related to occupational safety were found in“intermediate”level. Moreover, as a result of the research, it was found that employees' views differed significantly in terms of“gender”,“occupational echelon”and“education level”variables. Therefore; it is suggested to conduct researches to determine the causes of significant differences in these variables.