Force localization and stiffness characterization using a novel tactile sensor
Özgün dokunsal sensörün kuvvet konumlandırması ve sertlik sınıflandırması uygulamalarında kullanılması
- Tez No: 562475
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MERVE ACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İsteğe göre özelleştirilmiş, yenilikçi bir dokunsal algılayıcı tasarımı yapılmış ve üretilen algılayıcı kuvvet konumlandırması ve sertlik karakterizasyonu uygulamalarında kullanılmıştır. Algılayıcı olarak kullanılmış olan eleman piezoelektrik malzemedir ve algılayıcının temel birimidir. Piezoelektrik elemanı darbelerden korumak ve algılayıcıya esneklik kazandırmak amacıyla bu eleman silikon tabakalar arasına gömülmüştür. Algılayıcı üzerine uygulanan kuvvetler hassas ve doğru biçimde makine öğrenimi algoritmaları sayesinde konumlandırılmışlardır. Bunun yanısıra algılayıcı sertlik karakterizasyonunda kullanılmış ve farklı sertliklerdeki elemanlar makine öğrenimi algoritmaları kullanılarak sınıflandırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
A customized novel tactile sensor has been designed and produced to be used in force localization and stiffness characterization applications. The main element in the sensor providing sensing mechanism is piezoelectric element. This element has been sandwiched between silicone layers to be protected from impacts. As for force localization, force applications on the sensor have attempted to be estimated sensitively and accurately. Also some probes with different stiffness properties have been tested with the sensor and these probes have been distinguished using some machine learning algorithms.