Uşak, Denizli ve Manisa illerinde üzüm bağlarında kamalı nematod, Xiphinema index (Dorylaimida; Longidoridae)'in morfolojik yöntemlerle dağılışının ve yoğunluğunun saptanması
Determination of distribution and density of dagger nematode Xiphinema index (Dorylaimida; Longidoridae) by morphological methods in vineyards of Uşak, Denizli and Manisa provinces
  1. Tez No: 562493
  2. Yazar: BERNA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN TARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Türkiye'de bağcılık tarımda önemli bir sektördür. Bağ alanlarında ektoparazit olan Xiphinema index Thorne and Allen (Dorylaimida; Longidoridae) bitki köklerinde doğrudan zarar vermesinin yanı sıra Asma kısa boğum virüsünün (GFLV) vektörü olarak da ekonomik önem taşımaktadır. Bu çalışma ile 2017-2018 yıllarında Uşak, Denizli ve Manisa illerindeki bağ alanlarında X. index vektör nematodun varlığı, yayılışı ve yoğunluğu belirlenmiştir. Çalışmalarımız sonucunda, 2017 yılında alınan 168 adet toprak örneğinin 35 adedi (% 20, 83) ve 2018 yılında alınan 169 adet toprak örneğinin 34 adedinin (% 20, 11) bu nematod ile bulaşık olduğu saptanmıştır. X. index'in populasyon yoğunluğu ortalaması 2017 yılında 1.82±1.17 (birey/ kg toprak) ve 2018 yılında ise 6.10±3.22 (birey/ kg toprak) olarak bulunmuştur. Bu çalışma ile Uşak ilinde vektör nematod X. index'in varlığı ilk kez tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Viticulture is an important agriculture sector in Turkey. Xiphinema index Thorne and Allen (Dorylaimida; Longidoridae) an ectoparasitic nematode in vineyard areas, has direct economic impact on plant roots as well as economic importance as vector of the Grapevine Fanleaf Virus (GFLV). In this study, the presence, distribution and density of X. index vector nematodes were determined in vineyard areas in Uşak, Denizli and Manisa provinces in 2017-2018. As a result of our studies, 35 (20,83%) of 168 soil samples taken in 2017, and 34 (20,11%) of 169 soil samples taken in 2018 were found to be infested with this nematod. The mean population density of X. index was 1.82 ± 1.17 (individual / kg soil) in 2017 and 6.10 ± 3.22 (individual / kg soil) in 2018. In this study, the presence of vector nematode X. index in Uşak province was determined for the first time.