Butterfly optimization algorithm based maximum power point tracking of photovoltaic systems under partial shading condition
Kısmi gölgelenme durumundaki fotovoltaik sistemler için kelebek optimizasyon algoritması tabanlı maksimum güç noktası takibi
- Tez No: 562494
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE DEMİRDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Literatürde kısmi gölgelenme altındaki PV sistemlerinin maksimum güç noktası takibi (MPPT) için Gri kurt eniyileme (GWO), parçacık sürü eniyileme (PSO) ve Gravitasyonel Arama Algoritması (GSA) gibi birçok esnek hesaplama yöntemi uygulanmıştır. Bununla birlikte, MPP izleyicilerinin performansının hala iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı, kısmi gölgelenme altındaki PV sistemlerinin MPPT'si için sistemin performansını artıracak yeni bir global eniyileme algoritması uygulamaktır. Bu amaçla bir PV sistemi modellenmiştir. Kelebek optimizasyon algoritması (BOA), modellenen sistemde üç ayrı güneşlenme senaryosu için uygulanmıştır. BOA'nın sonuçları, PSO-GSA ve GWO algoritmalarının sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, BOA yönteminin GMPP izlemede yüksek doğruluk ve PSO-GSA ve GWO yöntemlerinden daha yüksek hız sağlayabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent literature many soft computing techniques implemented for the MPPT of PV systems under PSC such as gray wolf optimization (GWO), particle swarm optimization (PSO) and Gravitational Search Algorithm (GSA). However, the performance of the MPP trackers still needs to be improved. The aim of this thesis is to implement a new global optimization algorithm for the MPPT of PV systems under PSC to improve the performance. For this purpose, a PV system is modelled in MATLAB/Simulink. Butterfly optimization algorithm (BOA) is implemented for three insolation scenarios on the modelled system. The results of the BOA is compared with the results of the PSO-GSA and GWO algorithm. The results showed that the BOA method is able to give high accuracy of tracking the GMPP and better speed than PSO-GSA and GWO methods.