The effect of combination treatments on ovarian cancer chemoresistance
Kombinasyon ilaç uygulamalarının over kanseri kemodirenci üzerindeki etkileri
- Tez No: 562502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Over kanseri, jinekolojik kanserler arasında en ölümcül olanlardan biridir ve 5-yıllık hayatta kalım oranı yüzde 50'den azdır. Erken teşhiş yöntemlerinin ve karakteristik hastalık semptomlarının yokluğunun yanında, yüksek kemoterapi direnci ve hastalığın nüksetmesi, over kanseri hastalarının yüksek ölüm oranından sorumludur. Bu sebeple, over kanserinde kemodirencinin üstesinden gelmek için yeni terapötik stratejilerin geliştirilmesine acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, over kanserinde kemodirenci azaltmak amacıyla çeşitli kemoterapi ilaçlarının (bortezomib, olaparib ve cisplatin) kombinasyonları uygulandı. Uygulanan belirli ilaç konsantrasyonlarında, bortezomib ve olaparib ilaç kombinasyonu, ilaçların tek başlarına kullanıldıkları durumlara göre sitotoksisiteyi arttırmıştır. Ayrıca, kombinasyon ilaç uygulamaları ve DYNLL1 gen ifade seviyeleri arasındaki ilişkinin kemodirenç üzerindeki karşılaştırmalı analizi de gerçekleştirilmiştir. Bu sonuçlar, kombinasyon ilaç uygulamalarının over kanserinde kemodirenci düşürmek amacıyla potansiyal etkilerini ortaya koydu ve DYNLL1 gen ifade seviyesinin kemodirenç profilleri ile ilişkisi çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is one of the deadliest gynecological cancers with high mortality rate and the 5-year survival rate is less than 50 %. Besides the lack of early diagnostic methods and the lack of characteristic disease symptoms, enhanced chemotherapy resistance and relapse are responsible for the high mortality rate of ovarian cancer patients. Therefore, novel therapeutic strategies for overcoming chemoresistance in ovarian cancer are urgently needed. Here, we used a combination of chemotherapeutic agents (bortezomib, olaparib and cisplatin) to overcome ovarian cancer chemoresistance. In particular drug concentrations tested, we observed that combination treatment of bortezomib and olaparib enhances cytotoxicity when compared to drugs alone. We further elucidate a potential mechanism that how combination treatment regulates expression of DYNLL1 which functions in several cellular processes including apoptosis, DNA damage response and chemoresistance. These results indicate that combination treatments have potential benefits to decrease ovarian cancer chemoresistance in vitro, possibly by regulating DYNLL1 expression in part.