Elyaf takviyeli kompozit malzemelerde üretim parametrelerinin malzemenin mekaniksel ve fiziksel özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of production parameters on the mechanical and physical properties of material in fiber reinforced composite materials
- Tez No: 562512
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında el yatırma yöntemi ile üretimi yapılan elyaf takviyeli kompozit malzemelerde üretim parametrelerinin malzemenin mekaniksel ve fiziksel özelliklerine etkisi incelenmiştir. Kompozit malzemelerin üretiminde 4 farklı dokuma kumaş yoğunluğuna sahip cam elyaflı dokuma kumaşlar (200gr/m2, 300gr/m2, 500gr/m2, 800gr/m2) ve epoksi reçine kullanılarak hibrit ve hibrit olmayan kompozit malzemelerin üretimleri yapılmıştır. Yapılan deneylerin ve testlerin sonuçlarına göre; üretim parametrelerinin kompozit malzemelerin mekaniksel ve fiziksel özelliklerini önemli oranda etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of production parameters on the mechanical and physical properties of fiber reinforced composite materials produced by hand depositing method was investigated. In the production of composite materials, hybrid and non-hybrid composite materials were produced by using glass fiber woven fabrics (200g / m2, 300g / m2, 500g / m2, 800 g / m2) and epoxy resin with 4 different woven fabric densities. According to the results of the experiments and tests; It has been determined that production parameters have a significant effect on the mechanical and physical properties of composite materials.