Export competitiveness of selected agricultural products of the Philippines
Filipinler'in seçilmiş tarımsal ürünlerde ihracat rekabeti
  1. Tez No: 562511
  2. Yazar: AN-NUR EMPAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Filipinler uluslararası piyasalarda çeşitli tarımsal ürünlerin ihracatında güçlüklerle karşılaşmakta ve diğer ASEAN üyesi ülkelerle rekabet etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı Filipinler tarım sektörünün uluslararası piyasalardaki rekabet edebilirlik düzeyinin genel bir değerlendirmesini yapmaktır. Filipinler ve ASEAN üyesi ülkeler arasında tarımsal ihracat konusunda rekabet gücünü incelemek amacıyla Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksleri ile Pazar Payı Endekslerinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçları, birleştirilmiş tarım ürünleri gruplarında Filipinlerin, diğer ASEAN üyesi ülkeler karşısında güçlü bir karşılaştırmalı rekabet avantajına sahip olmadığını göstermektedir. Öte yandan, Filipinler, Hindistan Cevizi Yağı, Muz ve Ananas ürünlerinde ASEAN ülkesi üyeler arasında en rekabetçi konumda olan ülke olarak bulunmuştur. Genel olarak Filipinler devleti ve özel sektörünün tarım sektörünü güçlendirmek için büyük çaba sarf etmesi ve tarımsal ihraç ürünlerini çeşitlendirmek üzere yüksek düzeyde yatırımlar yapması gerekmektedir. Ayrıca, çalışma ASEAN üyesi ülkelerin çoğunun sebze ürünlerinde güçlü bir karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olduğunu ve bazılarının özel ürünlerde karşılaştırmalı üstünlük sağladığını ortaya koymuştur. Uluslararası bir örgütlenme olan ASEAN'a kuruluş amaçlarına uygun bir şekilde fayda sağlayacak ortak tarımsal ticaret politikaları geliştirilmesi tüm üye ülkeler açısından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Philippines is facing major challenges and competition from ASEAN co-member countries in agricultural exports in the international market. The main objective of this study is to give an overall view and assessment of the level of competitiveness of the Philippines agricultural sector in the international market. To examine the export competitiveness of agricultural products between the Philippines and ASEAN co-member countries, Revealed Comparative Trade Advantage Index and Market Share Index Analyses were used. Analyses found that for the aggregated agricultural products the Philippines does not have a strong revealed comparative trade advantage position against ASEAN co-member countries. Meanwhile, the Philippines had completely dominated Coconut Oil, Banana and Pineapple international market and found to be the most competitive country among ASEAN co-member countries. In general, it is necessary for the Philippine government and the private sector to give a great effort in boosting the agriculture sector and high-level investments need to be strengthened to diversify the agricultural export products. Furthermore, the study has revealed that majority of ASEAN member countries had a strong comparative advantage in vegetable products, and some had revealed comparative advantage in specialized products. Thus, developing common agricultural trade policies would be very beneficial to all ASEAN co-member countries, which is also in line with the objectives of ASEAN.