Ratlarda pnömoperitoneumun intravazal fibrinolitik sisteme etkisi
The effect of pneumoperitoneum on intravascular fibrinolytic system in rats
  1. Tez No: 562524
  2. Yazar: KÜRŞAT DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAMERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Pnömoperitoneumla ilişkili tromboembolik olaylar veya intravazal fibrinolizis artışı arasındaki etyolojik farkların hangi faktörlerle ilişkili olduğu açık değildir. Bu çalışmada pneumoperitoneum süresi ve pneumoperitoneum oluşturmak için kullanılan basınç düzeyi ile ilişkili olarak koagülasyon kaskadı ve fibrinoliziste yer alan parametrelerin pneumoperitoneum ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyaller ve Metodlar: Çalışma 5 grup ve her grupta 6 rat olacak şekilde oluşturuldu. Pneumoperitoneum düşük basınç (8 mmHg), normal basınç (12 mmHg) ve 30, 60 dakika olarak farklı sürelerde oluşturuldu. Grup 1 de hiçbir işlem uygulanmadı. Belirlenen sürenin bitiminde tüm ratlardan fibrinojen, D-dimer, doku plazminojen aktivatörü (tPA), plazminojen activator inhibitor-1 (PAI-1) ve trombinle aktive edilebilen fibrinoliz inhibitor antijeni (TAFI) ölçümü için kan numuneleri alındı. Bulgular: tPA özellikle kısa süreli 12 mmHg basınç uygulanan grup IV'de yüksek iken uzun süreli 12 mmHg basınç uygulanan grup V'de düşük olarak bulundu (p=0.04). Tüm gruplarda TAFI değerlerinde düşme gözlenmekle birlikte özellikle basıncın arttığı ve 12 mmHg basıncın uzun süreli uygulandığı grupta bu düşüş istatistiksel olarak daha anlamlı olarak bulundu (p0.05). Tartışma: Sonuç olarak pnömoperitoneumun koagülasyon sistemi üzerine olan etkilerinin, uygulanan basınç ve süreye bağlı olarak değişebileceği ortaya konulmuştur. Standart basınçlarda dahi sürenin uzaması özellikle fibrinolizis ile ilişkili komplikasyonları artırabilir. Pnömoperitoneum sırasında süre ve basınç değişikliği koagülasyon sisteminde değişikliğe neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The etiological differences in thromboembolism and intravascular fibrinolysis in pneumoperitoneum is stil unclear. In the present study; it is aimed to investigate the role of intraabdominal pressure and coagulation cascade and fibrinolysis in pneumoperitoneum. Materials and Methods: 30 rats were divided in to 5 groups. Low pressure pneumoperitoneum group (8 mmHg), conventional pressure pneumoperitoneum group (12 mmHg) in 30 and 60 minutes. Group 1 did not undergo any procedure. At the end of designated time intervals blood samples were drawn to determine fibirnogen, D-dimer, tissue plasminogen activator (tPA), plasminogen activator inhibitor-1 (PAI-1) and thrombin activating fibrinolysis inhibitor antigen (TAFI) levels. Results: tPA was significantly higher in standart pressure short duration group when compared to standart pressure long duration group (p=0.04). TAFI was reduced in all groups but was especially reduced in the group with standart pressure long duration (p0.05). Discussion: Finally effects on the caogulation system of pneumoperitoneum which is conducted by the pressure applied and time variants have been identified. Time delay even under standart pressures, could raise up fibrinolysis related complications. Pneumoperitoneum of the coagulation system can be changed by duration of time and pressure.