Tedarik zinciri yönetiminde ahp ve matematik programlama modeli kullanılarak lojistik ve dağıtım ağının etki seviyelerinin belirlenmesi ve tedarikçi seçimi optimizasyonu
Determination of effect levels of logistics and distribution network, and supplier selection optimization by using AHP and mathematical programming model in supply chain management
  1. Tez No: 562523
  2. Yazar: MERVE GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüz rekabet ortamında, müşterilerin talepleri doğrultusunda ürün veya hizmetlerin hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırılması gerektiği görülmektedir. Tedarikçilerin hızlı değişen rekabet ortamına uyum sağlayabilmeleri ve sisteme tutunabilmeleri gerekmektedir. Firmaların çalışmak istediği tedarikçiler şüphesiz bu değişimden etkilenmeden akışı sağlayabilenlerdir. Bu noktada doğru tedarikçi seçimi ile, hızlı olabilmek adına, lojistik ve dağıtım ağının optimum şartlarda olması sağlanmalıdır. Böylece tedarik zinciri aksamaksızın sistem işleyişi devam eder. Yapılan çalışmada analitik hiyerarşi prosesi (AHP) yöntemi kullanılarak sistemde etkisi olan kriterlerin değerlendirilmesi yapılmaktadır ve sisteme etkisi en çok olan ana kriter ve alt kriterler belirlenmektedir. Değerlendirme sonucuna göre hız ana kriteri ele alınmaktadır. Hız kriteri ve alt kriterleri de kullanılarak bir matematik programlama modeli kurulmuş olup bu modelin çözümü için GAMS optimizasyon yazılımı kullanılmaktadır. Etki eden alt kriterler ve geliştirilen matematik programlama modeli, geliştirilen bir tedarikçi seçim probleminde kullanılarak optimum tedarikçi seçimi sağlanmaktadır. Ayrıca, hız ana kriterine göre değerlendirme neticesinde seçilen tedarikçiler için diğer kriterlerin de eklenmesiyle ayrı bir değerlendirme daha yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, it is seen that products or services should be delivered quickly and effectively according to demands of customers. Suppliers need to be able to adapt to the rapidly changing competitive environment and be able to hold onto the system. The suppliers that companies want to work with are undoubtedly those who can provide flow without being affected by this change. At this point, with the right supplier selection, in order to be fast, the logistics and distribution network should be ensured in optimum conditions. Thus, the system continues to operate without interrupting the supply chain. In this study, the criteria that affect the system is evaluated using analytical hierarchy process (AHP) method and the main criteria and sub-criteria that are the most important impact on the system are determined. According to the results of the evaluation, the speed that is main criterion is examined. A mathematical programming model is developed using the speed criterion and its sub-criteria and GAMS optimization software is used for the solution of this model. The selected sub-criteria and the developed mathematical programming model are used in a developed supplier selection problem to ensure optimum supplier selection. Moreover, the different evaluation is also done adding the other main criteria for the suppliers selected according to the evaluation result performed using the speed main criterion.