Konya il merkezindeki elma bahçelerinde elma içkurdu [Cydia pomonella (L.) (Lep.: Tortricidae)]'nun popülasyon gelişimi ve zarar oranının araştırılması
Investigations of population development and infestation rate of codling moth [Cydia pomonella (L.) (Lep.: Tortricidae)] in apple orchards in Konya province
  1. Tez No: 562602
  2. Yazar: DİLEK AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma Konya'nın Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde elma bahçelerinde Elma İçkurdu (Cydia pomonella (L.) (Lep.: Tortricidae)'nun ergin popülasyon gelişimi, ilk ergin çıkış tarihi, zararlı popülasyonunun oluşturduğu tepe noktaları, erginlerin doğada aktif olarak bulunduğu süre ve zarar oranlarının belirlenmesi amacıyla 2017-2018 yıllarında yürütülmüştür. Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinden ikişer adet elma bahçesi seçilmiştir. Bu bahçelerdeki elma ağaçlarına zararlının ergin popülasyon gelişiminin takibi için ikişer adet feromon tuzakları asılmıştır. Zararlının sebep olduğu zarar oranını tespit etmek için elma meyveleri ceviz büyüklüğü döneminden itibaren haftalık olarak kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda, üç ilçede feromon tuzaklarıyla belirlenen ergin popülasyonu 2017 ve 2018 yıllarında sırasıyla dört ve üç kez tepe noktası oluşturmuştur. Elma içkurdunun Konya ilinde yıllara ve iklim şartlarına göre iki-üç döl verdiği belirlenmiştir. Mayıs ayının ikinci haftasında ilk ergin çıkışından itibaren beş ay süre ile bahçelerde görülen erginlerin, ekim ayının sonuna kadar doğada aktif olduğu tespit edilmiştir. Elma bahçelerinde 2017-2018 yıllarında yapılan çalışma sonucunda ortalama zarar Selçuklu'da sırasıyla %10.5 ile %16.45, Meram'da %21.3 ile %30.15 ve; Karatay'da ise %20.5 ile %33.9 oranında saptanmıştır. Üreticilerimize elma bahçelerine feromon tuzaklarını mayıs ayının ilk haftasında asmalarını ve tuzaklardaki ergin sayısı ile diğer verileri göz önünde bulundurarak ilaçlamaya karar vermeleri tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine population development, the first adult emergence time, the peaks formed by the pest population, the time during which adults are active in nature and infestation rates of Codling moth (Cydia pomonella (L.) (Lep.: Tortricidae) in Selcuklu, Meram and Karatay districts in Konya Province. During 2017-2018 years, two apple orchards were selected in each district. Pheromone traps were used to determine adult population development and infestation rates were detected by counting weekly infested and uninfested apple fruits after fruit set stage of trees. According to results, in all districts, adult population peaks were observed four and three times in 2017 and 2018 years, respectively. It was determined that, Codling moth can produce in Konya province two-three generation depending on years and climate conditions. Flight period of codling moth adults in orchards started from second week of May and lasted at end of October. Infestation rates were observed for 2017 and 2018 years in Selcuklu district 10.5% and 16.45%, in Meram district 21.3% and 30.15%; and in Karatay district 20.5% and 33.9%, respectively. We suggest the producers to mount pheromone traps in apple orchards in the first week of May and the number of adults in their traps and in other places where they take their management.