Sakin şehir(cittaslow) Mudurnu halkının turizm gelişimine yönelik algısı
The perception of cittaslow Mudurnu's people towards tourism development
  1. Tez No: 562648
  2. Yazar: EMRAH KIRMACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN BİLİCİ SANALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Turizmin, meydana geldiği her bölgede yerel halk ve bölge üzerinde çok etkili olan sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel birtakım etkileri vardır. Turizm gelişimine bağlı etkilerin bölgede yaşamını sürdüren halk tarafından algılanma şekli bölgedeki turizmin ve faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından önem arz etmektedir. Sakin şehir hareketi, saydığımız şartlara en uygun olan turizm şekli olarak, turizm gelişiminin başladığı bölgenin yerel ve geleneksel kimliğini korumak, çevresel olarak doğanın korunmasını sağlayarak yerel ürünlerin üretimini, dağıtımını desteklemektir. Ayrıca çağımız dünyasının insanlara dayatmış olduğu hızlı yaşam döngüsü, tek tipleşmeye karşı her toplumun ve bölgenin kendine has bir yapısı olduğunu ifade eden bir harekettir. Bu hareketten yola çıkarak çalışmada Sakin şehir unvanını 18 Mart 2018'de alan Bolu ili Mudurnu ilçesinde yaşayan yerel halkın, alınan bu unvan ile birlikte ilçelerinde gelişmekte olan turizm faaliyetlerine karşı algılarının ve beklentilerinin neler olduğunu belirlemektir. Ayrıca bölge halkının demografik özellikleri ile turizm gelişiminin etkilerinin arasındaki farklılıkları ölçmek ve elde edilen bulgular ile yerel halkın algı ve beklentilerini arttırmaya yönelik önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın amaçlarını doğrultusunda detaylı bir literatür taraması yapılmış ve araştırma için Yoon, Gürsoy ve Chen (2001) tarafından geliştirilen anket 2018 yılında Mudurnu ilçesinde ikamet eden ve basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş 393 kişiden oluşan yerel halka uygulanmıştır. Veriler SPSS Statistics 24 for Windows programı ile analiz edilmiştir. Hipotezlerin test aşamasında medeni durum, yaş, eğitim, çalışma durumu, ilçede yaşadığı süre uzunluğu gibi değişkenler Kruskal-Wallis H Testi; cinsiyet faktörü Mann Whitney U testi ile değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda demografik bilgiler ile sakin şehir ile meydana gelen turizm gelişimi etkilerinin algılanması, turizm gelişimine destek olunması arasında anlamlı farklılıkların olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak Mudurnu ilçesinde yaşayan halkın sakin şehir ile gelişen turizmin meydana getirdiği ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel ve turizm gelişiminin toplam etkileri olumlu düzeyde karşıladığı ve ilçede turizm gelişimine destek verdiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Sakin Şehir, Yerel halk, Mudurnu, Turizm Etkileri, Tez Danışmanı: Dr. Öğr. Üyesi Nilgün SANALAN BİLİCİ Yıl: 2019
Özet (Çeviri)
Tourism has a number of social, cultural, economic and environmental impacts on the local people and the region. The way that the effects of tourism are perceived by the people living in the region is important for the sustainability of tourism and activities in the region. The Cittaslow movement is to support the production and distribution of local products that by protecting the local and traditional identity of the region where tourism is developing and by protecting the environment from the environment. In addition to the rapid life cycle and uniformity imposed on people by our age world, every society and every region has a unique structure. For this reason, the study aimed to determine the perceptions and expectations of the local people living in the Mudurnu district of Bolu province on March 18, 2018. In addition, to measure the relationships between the demographic characteristics of the people of the region and the effects of tourism development and to make suggestions to increase the perception and expectations of the local people in line with the findings. A detailed literature review was conducted for the purposes of the study. The questionnaire developed by Yoon, Gürsoy and Chen (2001) was applied to 393 people residing in Mudurnu district in 2018. Participants were selected by simple random sampling method. Data were analyzed by SPSS Statistics 24 program. The variables such as marital status, age, education, working status, length of time spent in the district during the testing phase of the hypotheses were examined by Kruskal-Wallis H Test; The sex factor was evaluated by Mann Whitney U test. As a result of the analyzes, there were significant differences between the demographic information and the perception of the tourism effects occurring in the Cittaslow and supporting the development of tourism. As a result, it is determined that the people living in the district of Mudurnu meet the positive effects of economic, social, cultural, environmental and tourism development caused by the developing tourism with the city and support the tourism development in the district. Keywords; Cittaslow, Local people, Mudurnu, Tourism Effects, Thesis Advisor: Assist.Prof.Dr. Nilgün SANALAN BİLİCİ