İktisadi beklenti modellerinin doğrusal ve doğrusal olmayan regresyon modelleri ile incelenmesi: Türkiye üzerine bir uygulama
Analysis of economic expectancy models within the framework of linear and nonlinear regression models: An application for Turkey
  1. Tez No: 562647
  2. Yazar: ÖMER FARUK TEKMANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, 2006:01 – 2019:05 dönemini kapsayan aylık fiyatlar genel seviyesi ile para arzı verileri kullanılarak doğrusal ve doğrusal olmayan regresyon modelleri yardımı ile Türkiye için Uyarlanmış Beklentiler teorisi ve Rasyonel Beklentiler teorisi sınanmıştır. Modellerin tahmininde En Küçük Kareler ve Eşik Otoregresif Model tahmin yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre analiz edilen dönemde Türkiye'de Rasyonel beklentiler hipotezinin geçerli olduğuna karar verilmiştir. Tahmin sonuçları para arzının geçmiş dönem değerleri ile para talebinin cari dönem değerleri arasında aynı yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu ilişkiden, mevcut dönemde artan para arzının gelecek dönem için para talebini artıracağı ve artan para talebinin ise gelecek döneme ait enflasyon değerleri üzerinde yukarı yönlü bir baskı yaratacağı sonucuna varılmış ve politika yapıcılara para arzı hususuna daha dikkatli yaklaşmaları gerektiği tavsiyesinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, adaptive expectation and rational expectation theories are tested by utilizing linear and nonlinear regression models. To that, monthly data of money supply and general level of prices which cover the period of January 2006 and May 2019. Least square and threshold autoregressive equation model estimation methods are used in estimating the models. According to the analyses, hypothesis of rational expectations in Turkey has proved to be valid. According to the results of estimations it is determined that there is a positive relationship between past period of money supply values and current demand of money values. In this regard, it is concluded that money supply in current period will increase money demand in the near future. In return, increased money demand will create upward pressure on inflation figures in the next period. To this end, in the study it is suggested that policy makers should be more aware of money supply.