Elektrikli kentsel otomobil tasarımı ve performansının optimizasyonu
Optimization of electric urban car design and performance
- Tez No: 562678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ALPER TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tezimizin konusu %100 elektrikli, küçük boyutlara sahip günlük şehir içi kullanımına uygun kentsel otomobil tasarımıdır. Tasarım önde iki adet fırçasız DA motoru ve arkada ise daha güçlü iki adet fırçasız DA motoru bulunan ve Lityum İyon bataryaya sahip bir otomobildir. Şasi çelik borularla gövde ise karbon fiber malzeme ile yapılmıştır. Otomobiller şehir içi ulaşımın en önemli parçası ve çoğu kişinin birinci tercihi olmakla beraber, içten yanmalı motorlu araçlarda yakıt maliyetlerinin artması, daha da kötüsü petrolün sonlu bir kaynak olması ve uzak olmayan bir gelecekte bitecek olması ciddi bir problem oluşturmaktadır. Şehirlerin aşırı büyümesi ve otomobil sayılarının çok artmasından dolayı hava kirliliği ve gürültü kirliliğinin aşırı artması gibi faktörlerden dolayı özellikle yakıt türü olarak yeni arayışlara girilmiştir. Farklı yakıt arayışları içinde etanol, biyodizel, hidrojen gibi yakıtlarla çalışan otomobiller, elektrikli otomobiller ve bir ara formül gibi görülebilecek hibrit otomobiller en çok dikkat çeken çalışmalardır. En güçlü aday olarak elektrikli otomobiller görünmektedir. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için öncelikle pil-batarya teknolojisi ve bu araçlar için şehirlerde yeterli sayıda şarj noktaları oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Bataryaların ağırlığı, pahalı oluşu, enerji kapasitelerinin henüz istenen düzeyde olmaması ve şarj sürelerinin çok uzun olması bu otomobillerin önünde duran başlıca engellerdir. Bu problemlere rağmen elektrik dünyanın her tarafında üretilebilir, üretim yöntemlerinin çoğu çevreye zarar vermez. Kullanım sırasında da çevreye hiçbir zarar vermemesi, sessiz olması gibi özellikleri onu yakın geleceğin otomobilleri konusunda en güçlü aday yapmaktadır. Şehir içi otomobillerde küçük bataryalar yeterli olacağı için yüksek batarya fiyatı kaynaklı problemler nispeten azalacaktır. Tavan ve uygun yerlere döşenecek güneş pillerinin ve frenlemelerde elde edilen regenerative enerjinin batarya ya katkısı da oransal olarak daha fazla olacaktır. Gelecekte ekonomik ve mali olarak ulaşılması çok daha kolay elektrikli küçük kentsel otomobiller şehirleşme ve yaşam alışkanlıklarını yeniden şekillendirecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is 100% electric, small sized urban car design suitable for daily urban use. The design is a car with Lithium Ion batteries and two brushless DC motors at the front and two more powerful brushless DC motors at the rear. The chassis is made of steel pipes and the body is made of carbon fiber. Although automobiles are the most important part of urban transportation and are the first choice of most people, the increase in fuel costs in internal combustion engine vehicles, even worse, the fact that oil is a finite resource and will end in a distant future poses a serious problem. Due to factors such as air pollution and excessive noise pollution due to the excessive growth of cities and the increase in the number of automobiles, new searches have been started especially as fuel type. Among the different searches for fuels are the cars that work with fuels such as ethanol, biodiesel, hydrogen, electric cars and hybrid cars that can be seen as an intermediate formula. The most powerful candidate seems to be electric cars. For the spread of electric cars, first of all, there is a need for battery-battery technology and adequate charging points in cities for these vehicles. The weight of the batteries, being expensive, their energy capacity is not yet at the desired level and the charging times are too long are the main obstacles to these cars. Despite these problems, electricity can be produced all over the world, and most of the production methods do not harm the environment. No harm to the environment during use, such as being quiet features make it the most powerful candidate for the cars of the near future. Since small batteries will be sufficient in urban cars, problems caused by high battery prices will be reduced relatively. The contribution of solar cells to be installed in ceilings and suitable places and regenerative energy obtained during braking will be proportionally higher. In the future, electric small urban cars, which are much easier to reach economically and financially, will reshape urbanization and living habits.