Kişiye özel kafatası implant tasarımı ve prototip üretimi
Custom made skull implant design and production of prototype
- Tez No: 562680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞIN ALPER CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Eklemeli imalat yöntemlerinin geliştirilmesi birçok alanda olduğu gibi tıp, sağlık ve biyomedikal alanlarında da birçok yeniliği beraberinde getirmiştir. Bu üretim yöntemi sayesinde daha önce standart olarak üretilen implantlar günümüzde kişiye özel olarak ta üretilmektedir. Kişiye özel üretilen implantlar, kişinin kemik dokusuna özel olarak tasarlanır ve hasta anatomisine tam uygundur. Bu tez çalışmasında kişiye özel implant tasarımı ve üretim süreçlerinin tüm yönleriyle ele alınması hedeflenmektedir. İmplant tasarımı yapılacak bölgelerin görüntü 3B ortamda tespit edilmesi, implant tasarımında kullanılan biyomalzemeler ve 3B üretim yöntemleri hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, hastadan alınan CT verileri, DICOM formatında Mimics Innovation Suite yazılımına aktarılarak verilerin segmente edilmesi sağlanmış ve hasta kafatasının 3B görüntüleri elde edilmiştir. Elde edilen bu görüntüler Solidworks 2018 yazılımı kullanılarak hasta kafatasına özel implant tasarımı yapılmış ve prototip olarak üretimi gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan implantın, PEEK ve Ti6Al4V malzemeler kullanılarak von Mises ve şekil değiştirme analizleri yapılmış, emniyet katsayıları ölçülmüştür. Analiz sonuçları karşılaştırılarak kafatası implantı için kullanılan malzemelerin uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of additive manufacturing methods has brought many innovations in medicine, health and biomedical fields as well as in many other fields. Thanks to this production method, previously produced implants as standard are also produced as custom made now. Custom made implants are designed specifically for the bone tissue of the person and are fully compatible with the patient's anatomy. In this thesis, it is aimed to address all aspects of individual implant design and production processes. The aim of this study was to determine the regions to be implanted in 3D media, to give information about the biomaterials used in implant design and 3D production methods. For this purpose, CT data from the patient were transferred to the Mimics Innovation Suite software in Digital Imaging and Communications in Medicine format and data were segmented and 3D images of the patient were obtained. These images were obtained by using Solidworks 2018 software. Von Mises and displacement analyzes were performed using PEEK and Ti6Al4V materials and factor of safety were measured. The results of the analysis were compared and the suitability of the materials used for the implantation of the skull was evaluated.