Parasetamol indüklü nefrotoksisite modelinde borun eser elementler ve antioksidan kapasite üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of boron effect on trace elements and antioxidant capacity in paracetamol-induced nephrotoxicity model
- Tez No: 562681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KARABAĞ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmanın amacı parasetamol indüklü nefrotoksisitede borun eser elementler ve antioksidan kapasite üzerine koruyucu etkisinin araştırılmasıdır. albino Wistar ratlar 7 gruba ayrılmıştır: Grup 1 (Kontrol); Grup 2 (parasetamol); Grup 3 (parasetamol + 50 mg/kg bor); Grup 4 (parasetamol + 100 mg/kg bor); Grup 5 (parasetamol + 200 mg/kg bor); Grup 6 (parasetamol + 140 mg/kg NAC); Grup 7 (200 mg/kg bor).Araştırma sonucunda ratlardan alınan doku numuneleri eser element analizi (Magnezyum, Mangan, Kobalt, Bakır, Çinko, Selenyum), Malondialdehit (MDA), total antioksidan durum (TAS), total oksidan durum (TOS), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) analizleri için kullanılmıştır. Ayrıca ratların kalplerinden alınan kan numuneleri de kreatinin ve kandaki üre azotu (BUN) analizleri için incelenmiştir. Bu çalışmadaki bulgulara göre, aşırı doz parasetamol uygulamasına bağlı olarak artan MDA, TOS, BUN ve Kreatinin seviyeleri bor uygulaması ile anlamlı olarak azaldığı, azalan CAT, SOD, TAS, GPx ve eser element seviyeleri ise bor uygulaması ile anlamlı olarak arttığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma borun antioksidan özellik göstererek parasetamol indüklü nefrotoksisitede eser elementler ve antioksidan kapasite üzerine koruyucu etkisinin olduğunu destekliyor olabileceğini düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the effect of boron on paracetamol induced nephrotoxicity model was investigated. The main purpose of this study is showing whether the antioxidant activity of the boron has an effect on the trace elements and antioxidant capacity in our body. In this study, 56 albino male Wistar rats were used and divided into 7 groups; Group 1 (Control); Group 2 (paracetamol); Group 3 (paracetamol + 50 mg/kg boron); Group 4 (paracetamol + 100 mg/kg boron); Group 5 (paracetamol + 200 mg/kg boron); Group 6 (paracetamol + 140 mg/kg NAC); Group 7 (200 mg/kg boron). Tissue samples taken from rats were used for trace element analysis, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) analysis by using spectrophotometric method. Also, tissue samples were used for trace elements (Se, Cu, Co, Mn, Zn, Mg) analysis by using inductively coupled plasma mass spectrometry(ICP-MS). Blood samples taken from the hearts of rats were examined for creatinine and blood urea nitrogen (BUN) analyses. According to the findings of this study, it was observed that increased levels of MDA, TOS, BUN and Creatinine were significantly decreased with boron application and decreased CAT, SOD, TAS, GPx and trace element levels were significantly increased with boron application. As a result, significant decrease in risen free radical levels and significant increase in reduced antioxidant capacity were observed in paracetamol-boron given group when compared to control group. This has shown that the boron may have positive effects on oxidative stress and trace element levels.