Hemşirelerin karşılaştığı mesleki tehlike ve risklerin iş stresi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of the professional hazards and risks faced by nurses on job stress and quality of life
  1. Tez No: 562682
  2. Yazar: KADRİ ALAYANAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN SEVİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İş stresi günümüzde her iş ortamında karşılaşılan bir durumdur. Devamlı olarak değişen ve gelişen iş yaşamına ayak uydurabilmek için sürekli bir çaba içerisinde olan çalışanlar iş stresine maruz kalmaktadır. Özellikle çalışma şartları oldukça zor olan ve devamlı stres altında çalışan hemşireler iş stresini yoğun yaşamaktadır. Hemşireler çeşitli risklere ve tehlikelere maruz kalarak iş stresine en fazla maruz kalan meslek gruplarından birisini oluşturmaktadır. İş stresi ile birlikte yaşam kalitesinde de değişimler yaşanabilmektedir. Bu çalışmada hemşirelerin karşılaştığı mesleki tehlike ve risklerin iş stresi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda sağlık sektöründe çeşitli uzmanlık alanlarında çalışan sağlık personelleri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma 227 kadın, 23 erkek olmak üzere toplamda 250 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada mesleki tehlike ve riskler ile iş stresi arasında fark bulunamamış olmamasına rağmen yapılan mesleki tehlike ve riskler, iş stresi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkide anlamlı fark bulunmuştur. Bu farka göre mesleki tehlike ve riskleri, yaşam kalitesi alt boyutları iş stresi üzerinden dolaylı olarak etkilemektedir. Mesleki tehlike ve riskler iş stresini, iş stresi de mesleki tehlike ve riskleri yaşam kalitesi algısı ile etkilemektedir. Literatürde, mesleki tehlike ve risklerin algılanan iş stresi ve yaşam kalitesine etkileri hakkında yapılan bir çalışmaya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Work stress is a common situation in every business line today. Employees who are constantly striving to keep up with the constantly changing and developing business life are exposed to work stress. Especially nurses, whose working conditions are very difficult and working under constant stress, experience work stress intensively. Nurses are one of the most occupational groups that are exposed to various risks and dangers. Along with work stress, quality of life may also change. In this study, it is aimed to reveal the effects of the professional hazards and risks faced by nurses on job stress and quality of life. In this respect, a research has been carried out on health personnel working in various fields of expertise in the health sector. The screening model was used in the research. The study was conducted on a total of 250 people, 227 women and 23 men. Although there was no difference between occupational hazards and risks and occupational stress, significant difference was found between occupational hazards and risks, job stress and quality of life. According to this difference, occupational hazards and risks indirectly affect quality of life sub-dimensions on job stress. Occupational hazards and risks affect work stress and occupational stress affects occupational hazards and risks with the perception of quality of life. In the literature, there is no study about the effects of occupational hazards and risks on perceived work stress and quality of life.