Türkiye'de tarım arazilerinin korunması ve kullanımına ilişkin sorunlar ve politikalar
Problems and policies relating to the protection and use of agricultural land in Turkey
  1. Tez No: 562686
  2. Yazar: BERFİN YÜZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECAT ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de tarım topraklarının korunması ve kullanımına ilişkin sorunların ve politikaların çeşitli ülke örnekleriyle birlikte literatüre dayalı olarak tartışılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda toprakların doğal yapısından kaynaklanan sorunlardan çok insan kaynaklı sorunlar ele alınmıştır. Bu sorunların başında yanlış, bilinçsiz, amaç dışı arazi kullanımı ile küçük, parçalı ve dağınık işletme yapısı gelmektedir. Türkiye'de bu konularla ilgili olarak yasal ve kurumsal anlamda pek çok düzenlemeye gidilmişse de kararlılık, tutarlılık ve eş güdüm anlamında, uygulamaya da yansıyan sorunların önüne geçilebildiği söylenemez.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to discuss the problems and policies concerning use and protection of agricultural lands in Turkey, based on available literature and applications in several countries. In this context, particularly the problems of human origin were addressed, rather than those arising from the natural structure and properties of soils. The most important of these problems are unconscious utilization and misuse of lands and small, fragmented and scattered structure of farmlands. Although there are many legal and institutional regulations were issued with regard to this issue, it was concluded that the problems encountered in practice cannot be avoided due to some stability, consistency and coordination problems.