Kentleşmenin tarım arazilerine etkisi: Harran Ovası örneği
The effect urbanization on agricultural land: Example of Harran Plain
- Tez No: 937529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TAŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dünya nüfusunun her geçen gün arttığı ancak toprak miktarının azaldığı göz önüne alındığında, doğayı tahrip etmemek, kirletmemek daha yaşanabilir bir yer bırakmak için toprak malzemelerinin planlı ve akıcı bir şekilde kullanılması önemlidir. Ekonomik büyümeyi, sanayileşmeyi ve kentleşmeyi desteklerken gelecek nesiller için çevre oluşturmaktır. Bu araştırmanın temel amacı, ülkemizde sınırlı olan tarım arazilerinin tarım dışı amaçlarla kullanımını incelemek ve bunların doğru yönetimini sağlamak için uygulanan politikaları belirlemektir. Araştırma, dünya çapında ve Türkiye'de arazi kullanımının tarihçesini, tarım arazileriyle ilgili zorlukları ve bu arazilerin tarım dışı kullanımının aşamalarını irdeliyor. Çalışma ayrıca, tarımsal arazi yönetimini geliştirmek için bilgi ve iletişim teknolojisi altyapısı geliştirmenin önemini vurgulayarak, bu noktayı açıklamak için çeşitli ülke örnekleri sunuyor. Araştırma, tarımsal üretim ve sürdürülebilirlik üzerindeki etkisi de dahil olmak üzere, tarım arazilerinin kötüye kullanılmasının olumsuz sonuçlarını tartışmaktadır. Tarım arazilerinin yanlış kullanımına yol açan faktörler arasında hızlı nüfus artışı, çarpık kentleşme ve sanayileşme sayılabilir. Tipik olarak, kırsal alanlar yoğun tarımsal üretim merkezler iken, kentsel alanlar ise sanayi ve hizmet sektörlerine yoğunlaşmaktadır. Raporlara göre, metropoliten bölgelerde kentleşmenin dağılması, özellikle şehirlere yakın bölgelerde tarım arazilerinin aşırı yoğunlaşmasına neden oluyor. Ek olarak, kentsel yayılmanın genişlemesi ile mevcut tarım arazilerinin azalması arasında dikkate değer bir ilişki vardır. Tarım arazilerinin korunması birincil odak noktası olmak üzere, arazinin tarım dışı kullanımına karşı koymak için bir politika oluşturulması önerilmiştir. Şanlıurfa'da kentleşmenin yol açtığı sorunlara ve kentleşmenin devam eden Harran Ovası'ndaki olası etkilerine ve Harran Ovası'ndaki kaçak yapılaşmanın tarım arazilerine verebileceği zararlara değinilmiş ve bu zararlar için alınabilecek önlemlerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the fact that the world population is gradually increasing but the amount of land is decreasing, it is important to use soil materialism in a planned and rational way, to prevent the destruction and pollution of natüre and leave a more livable environment for future generations, while ensuring economic growth as well as industrialization and urbanization. Teherefore, the main purpose of this study is to develop policies to limit the non-agricultural use of agricultural lands in our country and to ensure the proper management of these lands and the problems of the structure of agricultural lands in Şanlıurfa, the events that cause them and the solution proposals. Within the scope of the study, the history of its use in the world and in Turkey, the current problems of agricultural lands and the dimensions of non-agricultural use of agricultural lands are discussed. İn the study, which ,is enriched with country examples, the importance of information infrastructure and the development of information infrastructure for agricultural lands are emphasized. İn this study, it is mentioned that the misuse of agricultural lands, the sustainability of these lands and therefore the negative effects on agricultural production. Misuse of agricultural lands; rapid population growth, widespread unplanned urbanization and developing industrialization are mentioned. While the areas where agricultural production takes place intensively constiute rural areas, the areas where production in the industry and servise sector are concentrated have started to become urban areas. İt will be mentioned that the sprawl in urban areas concentrates and puts pressure on the agricultural lands adjacent to the city and sprawl in urbanization and agricultural areas have a high negative relationship. Policies to be created to prevent agricultural lands from non-agricultural land and the necessity of securing agricultural lands with these policies wiil be mentioned. The problems brought by urbanization in Şanlıurfa and the possible damages of illegal settlement to agricultural lands in the Harran Plain will be mentioned and the possible problems of the Harran Plain wiil be mentioned.