Okul öncesi öğretmen adaylarının epistemolojik inançları ile matematik öğretimi ve öğrenimine yönelik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preservice preschool teachers' epistemological beliefs and mathematics teaching and learning beliefs
  1. Tez No: 562703
  2. Yazar: TÜLİN GÜMÜŞTEKİN ERTUGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimdeki öğretmen adaylarının epistemolojik inançları ile matematik öğretimi, öğrenimi ve inançları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu temel amaç doğrultusunda okul öncesi öğretmen adaylarının epistemolojik inançları ile matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inançlarının çeşitli değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, mezun olunan lise ve mezun olunan lise alan türü, öğrenim görülen üniversitenin özel/devlet üniversitesi olma) anlamlı farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Ayrıca, okul öncesi öğretmen adaylarının epistemolojik inançlarının, matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inançlarını yordayıp yordamadığına bakılmıştır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen araştırmanın çalışma grubunu, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinin devlet ve özel üniversitelerinde okul öncesi eğitimi anabilim dalı 4.sınıflarında öğrenim gören 248 öğretmen adayı (227 kadın, 21 erkek) oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarının epistemolojik inançlarını belirlemek amacıyla Chan ve Elliot (2002)'ın Schommer'in (1990) 63 maddelik“Epistemological Beliefs Questionnaire”inden uyarladığı ve Türkiye uyarlaması Aypay (2011a) tarafından yapılan“Epistemolojik İnançlar Ölçeği”kullanılmıştır. Matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inançları belirlemek amacıyla ise Güven, Karataş, Öztürk, Arslan ve Gürsoy (2013) tarafından geliştirilen“Matematik Öğretimi, Öğrenimi ve İnançlar Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmen adaylarına ilişkin demografik bilgiler araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, okul öncesi öğretmen adaylarının demografik bilgileri rapor edilirken tanımlayıcı istatistikler (yüzde ve frekans) kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının epistemolojik inanç düzeyleri ile matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inanç düzeyleri belirlenirken tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler) kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının epistemolojik inançları ile matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inançları çeşitli değişkenlere göre incelenirken; t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal Wallis-H Testi, Mann Whitney-U Testi ve Post Hoc Analizi kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının epistemolojik inançları ile matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inançları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Öğretmen adaylarının epistemolojik inanç alt boyutlarının, matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inançlarını yordayıp yordamadığını tespit etmek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda, okul öncesi öğretmen adaylarının epistemolojik inançlarının ve matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inançlarının; cinsiyet, yaş, mezun olunan lise türü, öğrenim görülen üniversitenin özel veya devlet üniversitesi olma değişkenlerine göre ölçeğin bazı alt boyutlarında .05 düzeyinde anlamlı olarak farklılaştığı, lisede mezun olunan alan değişkenine göre ise farklılaşmadığı belirlenmiştir. Bulgulara göre, öğretmen adaylarının matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inançları ile onların epistemolojik inançlarının alt boyutlarından“öğrenme süreci/uzman bilgisine şüp¬he inancı”ve“öğrenme çabası inancı”arasında anlamlı pozitif ilişki bulunmaktadır. Öğretmen adaylarının matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inançları ile onların epistemolojik inançlarının alt boyutlarından“doğuştan/sabit yetenek inancı”ve“bilginin kesinliği inancı”arasında ise anlamlı negatif ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inançların en güçlü yordayıcısının, onların epistemolojik inanç alt boyutlarından“öğrenme süreci/uzman bilgisine şüphe”inancı olduğu belirlenmiştir. Epistemolojik inanç alt boyutlarından“Doğuştan/sabit yetenek”ve“bilginin kesinliği”inançlarının ise öğretmen adaylarının matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inançlarını anlamlı bir şekilde negatif olarak yordadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte epistemolojik inanç alt boyutlarından“Öğrenme çabası”inancının ise anlamlı bir yordayıcısı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to reveal the relationship between preservice preschool teachers' epistemological beliefs and mathematics teaching, learning, and beliefs. In this regard, this study investigate whether preservice preschool teachers' epistemological beliefs and beliefs regarding teaching and learning mathematics significantly differ based on various variables (i.e. gender, age, the high school they graduated from, and the study area they graduated from in high school and attending private/state university). In addition, this study examine whether preservice preschool teachers' epistemological beliefs predict their beliefs regarding mathematics teaching and learning. The study group of this correlational study includes 248 preservice teachers (227 female 21 male) in their 4th year at preschool education departments in state and private universities located in Istanbul province during 2016-2017 academic year. In order to determine preservice preschool teachers' epistemological beliefs;“Epistemological Beliefs Questionnaire”, adapted by Chan and Elliot (2002) from Schommer's (1990) 63-item questionnaire and adapted into Turkish by Aypay (2011a), was used. On the other hand,“Mathematics, Teaching, Learning and Beliefs Scale”developed by Güven, Karataş, Öztürk, Arslan and Gürsoy (2013) was administered to reveal beliefs regarding mathematics teaching and learning. Demographic information of the preservice teachers were collected through“Personal Information Form”developed by the researcher. To report the demographic information of the preservice teachers, descriptive statistics (percentage and frequency) were used. Descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum and maximum values) were used to reveal the preservice teachers' the levels of epistemological beliefs and their beliefs regarding mathematics teaching and learning. While examining the preservice teachers' epistemological beliefs and their beliefs regarding mathematics teaching and learning based on various variables, t Test, One-Way Variance Analysis (ANOVA), Kruskal Wallis-H Test, Mann Whitney-U Test, and Post Hoc Analysis were employed. Pearson Product-Moment Correlation Coefficient was calculated to determine the relationship between the preservice teachers' epistemological beliefs and their beliefs regarding mathematics teaching and learning. Multiple regression analysis was performed to see whether the preservice teachers' epistemological beliefs sub-dimensions predict beliefs regarding mathematics teaching and learning. Analyses showed that certain sub-dimensions of the preservice teachers' epistemological beliefs and their beliefs regarding mathematics teaching and learning differ significantly at the level of .05 to gender, age, the high school they graduated from, and attending state or private universities, but not according to the study area in high school they graduated. Significant relationships are determined between the preservice teachers' mathematics teaching and learning beliefs and epistemological beliefs. According to findings, there are significant positive relationships between preservice preschool teachers' beliefs regarding mathematics teaching and learning, and“authority/expert knowledge”and“learning effort/process”subdimensions of their epistemological beliefs. On the other hand, significant negative relationships are determined between preservice preschool teachers' beliefs regarding mathematics teaching and learning, and“innate/fixed ability”and“certainty knowledge”subdimensions of of their epistemological beliefs. Moreover, it is revealed that the strongest predictor of the preservice teachers' beliefs regarding mathematics teaching and learning beliefs is the“authority/expert knowledge”subdimension of their epistemological beliefs. It is also revealed that“innate/fixed ability”and“certainty knowledge”subdimensions of their epistemological beliefs significantly predict their beliefs regarding mathematics teaching and learning in a negative way. On the other hand, it is ascertained that“learning effort/process”subdimensions of epistemological beliefs is not a significant predictor of beliefs regarding mathematics teaching and learning.