Şemsettin Günaltay'ın başkanlığı döneminde Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan çalışmalar (1941-1961)
Studies by the Turkish historical society during the presidency of Şemsettin Günaltay (1941-1961)
  1. Tez No: 562803
  2. Yazar: ÜMİT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ulusal bağımsızlığın kazanılmasından sonra yeni kurulan devletin güçlü bir yapıya ulaşması için çalışmalar başlatılmıştı. Devletin geçmişinden ders alarak geleceğe uzanması adına yapılacak faaliyetlerde etkin rol alacak olan Türk Tarih Kurumu, Atatürk'ün liderliğinde kurulmuştu. 1938 yılına kadar Atatürk liderliğinde faaliyet gösteren Kurum, Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden sonra İsmet İnönü'nün koruyuculuğunda çalışmalarına devam etmiştir. Tezin ilk bölümünde Tarih Kurumu'nun kuruluş süreci ve 1938 yılına kadar olan dönemden kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde Kurumun Başkanlığını yapan Şemsettin Günaltay hakkında geniş bir bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde tezin esas konusuna yer verilmiştir. Tez süresince 1941 yılında Türk Tarih Kurumu Başkanlığına getirilen Günaltay'ın 20 yıllık başkanlık dönemi detaylı bir biçimde incelenmiştir. Türk Tarih Kurumu yıllık raporları, Arşiv belgeleri, gazeteler ve ikinci el kaynaklar tetkik edilerek teze aktarılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda 1941-1961 yılları arasında Kurum faaliyetlerinin neler olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the acquisition of national independence, efforts were made to ensure a strong state of the newly established state. The Turkish Historical Society was established under the leadership of Atatürk and which will take an active role in the activities that will take place from the past of the state to the future. Until 1938, The Turkish Historical Society continued to work under the leadership of Atatürk. After Atatürk, Society worked under the protection of İsmet İnönü. In the first part of the thesis, the establishment period of the History Society and the period until 1938 arebriefly mentioned. In the second part, a detailed information was given about Şemsettin Günaltay who is the chairman of the Institution. In the third chapter, the main subject of the thesis is given. The 20-year presidency of Günaltay was examined in detail. In 1941, he was appointed as President of Turkish Historical Society. Annual reports of the Turkish Historical Society, archival documents, newspapers and second hand sources were examined and submitted to the thesis. As a result of there search conducted between 1941 and 1961, the activities of the Agency were revealed.