Futbol transfer harcamalarının ekonomik büyümeye etkisi: Süper lig örneği
Impact of football transfer expenditures on economic growth: The case of super league
  1. Tez No: 562814
  2. Yazar: SÜHA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PATLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Türkiye Spor Toto Süper Lig takımlarının transfer harcamalarının ekonomik büyümeye etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 2007 ile 2016 yılları arasında Türkiye Süper Liginde sürekli mücadele etmiş 10 büyük futbol kulübü dâhil edilmiştir. Bu kulüplerin 5'i İstanbul, 1'i Trabzon, 1'i Konya, '1i Bursa, 1'i Sivas ve 1'i ise Ankara il sınırları içerisinde bulunan futbol kulüplerinden oluşmaktadır. Çalışmada Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) alınan gayri safi yurtiçi hâsıla (GSYH) verileri, https://www.transfermarkt.com.tr/ web sitesinden alınan transfer harcamalarına ve araştırma da yer alan 10 futbol kulübüne ait resmi web sitelerinden alınan yılsonu bilançoları değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin ekonometrik analizi EVİEWS paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde paket veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca verilerin anlamlılığı açısından 0,05 kritik değer baz alınmıştır. Çalışma sonunda 2011, 2013 ve 2016 yıllarındaki futbol transfer harcamalarının ekonomiye pozitif yönde bir etkisi olurken, diğer yıllardaki harcamaların etkisinin ise negatif yönde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to find out the effect of transfer expenditures of Turkish Spor Toto Super League clubs on economic growth. The study included top 10 best football clubs of Turkish Super League between the years 2007-2016. These clubs were located in the cities as follows: 5 in Istanbul, 1 in Trabzon, 1 in Konya, 1 in Bursa, 1 in Sivas and 1 in Ankara. In the study, we collected and studied the gross domestic product data provided by Turkish Statistical Institute (TUIK), transfer expenditure figures declared on www.transfermarkt.com.tr and year-end balance sheet declared by the study clubs on their official webpages. For the econometric analysis of the data, EVIEWS software and for the evaluation of the collected data, a packet data analysis method was used. The statistical significance value was 0, 05. Form the findings of the study, we found that while the transfer expenditures of the years 2011, 2013 and 2016 had a positive effect on economy, the transfer expenditures in other years had an adverse effect on economy.