Rizobakteri uygulamalarının şeker pancarında (Beta vulgaris L.) gelişme dönemlerine ve agronomik özelliklere etkisi
Effect of rhizobacteria applications on development periods and agronomic properties on sugar beet (Beta vulgaris L.)
  1. Tez No: 562815
  2. Yazar: ÖZGE YILDIZ KUTLUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ ŞATANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, 2018 yılında Kayseri koşullarında, rizobakteri uygulamalarının şeker pancarında (Beta vulgaris L.) gelişme dönemlerine ve agronomik özelliklere etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede materyal olarak bir çeşit şeker pancarı (Beta vulgaris L.), Bakteri-1 (B1; Bacillus subtilis, Bacillus megaterium ve Lactococcus spp.) ve Bakteri-2 (B2; Bacillus subtilis ve Bacillus megaterium) olmak üzere 2 bitki gelişimini teşvik edici rizobakteri (PGPR) ve humik asit (% 65 humik asit) kullanılmıştır. Bitki gelişimini teşvik edici rizobakteri (PGPR) 3 farklı izolat (B0, B1, B2); humik asit ise (HA) 4 farklı dozda (kontrol (0) ml HA, 200 ml HA, 400 ml HA, 600 ml HA) uygulanmıştır. Yürütülen çalışmada rizobakteri uygulamaları, humik asit dozları ve rizobakteri × humik asit interaksiyonunun, şeker pancarında bazı kriterler üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; en yüksek pancar kök verimi B1×400 ml/da HA (HA2) uygulamasında (4485 kg/da); teknolojik pancar verimi B0×kontrol (0) ml/da HA (HA0) (% 17.78); şeker verimi B1×400 ml/da HA (HA2) uygulamasında (845.2 kg/da); digestion B0×kontrol (0) ml/da HA (HA0) (% 20.757); briks B1×200 ml/da HA (HA1) (% 24.96); kuru madde B0×200 ml/da HA (HA1) (% 27607); kül B1×200 ml/da HA (HA1) (3.357 g/100S); iletkenlik B1×200 ml/da HA (HA1) (535.7 µs/cm); α-Amino-N B0×400 ml/da HA (HA2) (% 5.197); sodyum (Na) B0×600 ml/da HA (HA3) (% 3.457) ve potasyum (K) B0×200 ml/da HA (HA1) uygulamasında (% 4.64) değerlerine ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre rizobakteri ve humik asit uygulamalarının şeker pancarında etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada; bakteri izolatlarının şeker pancarında kök verimi ve şeker verimini arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of rhizobacteria applications on sugar beet (Beta vulgaris L.) development periods and agronomic characteristics in conditions of Kayseri in 2018. Research was established with 3 replications. A variety of sugar beet (Beta vulgaris l.) as the experiment material, the 2 plant growth promoting bacteria (PGPR) isolates including Bacteria-1 (B1; Bacillus subtilis, Bacillus megaterium and Lactococcus spp.) and Bacteria-2 (B2; Bacillus subtilis and Bacillus megaterium) and humic acid (65% humic acid) were used in the research. The PGPR with the 3 different isolates (B0, B1, B2); the humic acid (HA) with the 4 different doses (0 ml HA, 200 ml HA, 400 ml HA, 600 ml HA) were applied. In the study, some criteria of bacteria, humic acid and bacteria×humic acid applications were investigated in sugar-beet. The following data were obtained according to the results of research; the highest beet root yield was 4485 kg/da in B1×HA2; the technological beet yield was 17.78% in B0×HA0; the sugar yield was 845.2 kg/da in B1×HA2; the digestion was 20,757% in B0×HA0; the brix was 24.96% in B1×HA1; the dry matter was 27.607% in B0×HA1; the ash was 3.357 g/100S in B1×HA1; the conductivity was 535.7 µs/cm in B1×HA1; the α-Amino-N was 5,197% in B0×HA 2; the sodium (Na) was 3,457% in B0×HA3 and the potassium (K) was 4.64% in B0 × HA1. It has been seen that the humic acid applications have the positive effects on the PGPR's according to the obtained results. In the research, the bacterial isolates was effected on yield and quality in the sugar beet, especially it has been found to increase the beet root yield and the sugar yield.