Aşım sezonunda östrüsleri senkronize edilen ivesi ırkı koyunlarda aşım sonrası flunixin meglumin uygulamasının dölverimi üzerine etkisi
Effect of flunixin meglumin usage on conception rates on estrus synchronized of awassi ewes during breeding season
  1. Tez No: 562816
  2. Yazar: MUHAMMED ALLABBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sunulan çalışmada; aşım sezonunda östrüsleri senkronize edilen İvesi ırkı koyunlarda, aşım sonrası flunixin meglumin uygulamasının dölverimi üzerine etkisi araştırıldı. Çalışma en az bir doğum yapmış olan, 2-4 yaşlı, aynı bakım ve besleme şartlarında barındırılan 100 baş ivesi ırkı koyun üzerinde yürütüldü. Bu amaçla koyunlara aşım sezonu içerisinde (Eylül-Ekim) 30 mg fluorogesteron asetat vaginal sünger özel uygulama spekulumu ile vagina içerisine yerleştirildi (0. gün). Uygulamanın 11. gününde 10 mg dinoprost tromethamine kas içi uygulandı. Vaginal süngerler 12. gün çıkarıldı ve 400 İÜ PMSG kas içi uygulandı. Kas içi PMSG enjeksiyonunu takiben 3 gün, 8 saat arayla 30 dakika östrüs takibi yapıldı ve östrüs gösteren koyunlara, fertilitesi bilinen koçlarla grup aşım yöntemiyle doğal aşım yapıtırıldı. Aşım yaptırılan koyunlar kulak küpesi numarasına göre (tek-çift numara) deneme ve kontrol olmak üzere 2 eşit gruba ayrıldı. Deneme grubuna dahil edilen koyunlara (n=50) doğal aşımlar sonrası 9.günde ve 10. günde 1.1 mg/kg dozunda fluniksin meglumin kas içi yolla uygulandı. Kontrol grubuna dahil edilen koyunlara (n=50) herhangi bir uygulama yapılmadı. Çalışmanın deneme ve kontrol grubundaki hayvanların gebelik muayeneleri aşımlar sonrası 50.günde real time ultrasonografi ile 6 MHz frekansta transabdominal yolla yapıldı. Bu muayenede gebeliğin pozitif olarak değerlendirme kriteri; kornu uteri içerisinde nonekojen bir alan ve bu alan içerisinde miksekojen embriyonun görülmesine göre yapıldı. Yavru sayısı ise aynı tarama anında birden fazla fötüs,fötüs kalp atımı, fötal toraks, fötal başın görülmesine göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In the present study; the effects of flunixin meglumin application on the fertility of synchronized ewes investigated during breeding season. The study 100 Awassi ewes with at least one delivery, aged 2-4, housed in the same care and feeding conditions used. For this purpose, 30 mg fluorogesteron acetate vaginal sponge placed into the vagina with special applied speculum during the breeding season (September-October). at day 11 of administration, 10 mg of dinoprost tromethamine administered intramuscularly. Vaginal sponges withdrew at day 12 and administered 400 IU PMSG intramuscularly. Following intramuscular PMSG injection, 3 days, 8 hours and 30 minutes followed by oestrus, and ewes which show estrus sign joined to known fertility rams. Two equal groups allocated for testing and control according to the ear cube number (singledouble number) of the exceeded sheep. Flunixin meglumin applyed intramuscularly at the dose of 1.1 mg /kg in the morning on the 9th day and on the 10th day post mating (n = 50) included in the treated group. No treatment made to the ewes (n = 50) included in the control group. The pregnancy tests of the animals in the treated and control group of the study performed by trans-abdominal route at 6 MHz frequency by real time ultrasonography at day 50 after mating. The evaluation criterion for this pregnancy is positive when a non-echogen area within the corn and a mixechogen embryo in this area. The number of fetus evaluated according to the presence of multiple pregnency, fetal heart beat, fetal thorax, fetal head of the same scanning progress. The rate of conception in the FMG group was 40.9%.