Bütünleşik afet yönetim sistemi sürecinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri Kayseri ili örneği
Problems and solution proposals in the process of integrated disaster management system Kayseri city example
- Tez No: 562819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILMAZ BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Önemi giderek artan afet yönetiminin esas amacı afet sırasında yaşanabilecek can ve mal kaybını en az düzeye indirmektir. Bu süreçte yapılan çalışmalar kentsel planlama açısından da büyük öneme sahiptir. Planlama ve yapılaşma ile ilgili stratejiler ve politikaların afete dirençli olarak alınması önem taşımaktadır. Bu politika ve stratejiler yepyeni bir kurumlaşma, yeni düzenlemeler ve meslekler açısından rollerin yeniden tanımlanmasını gerektirmektedir. Bu nedenle hazırlanan tez çalışmasında afet kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için, afet türleri, bütünleşik afet yönetimi sistemi, bu süreç ile kentsel planlama ilişkisi üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda bu kavramlar çerçevesinde doğal afetler ve teknolojik afetler, Türkiye de yaşanan afet türleri, Dünya ve Türkiye afet yönetim sistemi aşamaları ve örnek uygulamaları, Kentsel Planlama ve afet ilişkisi ve bütünleşik afet yönetim süreci detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bu çalışmada; afete karşı hazırlıklı kent oluşumunda kentsel planlama ve afet ilişkisi çalışma alanı olarak seçilen Kayseri Kenti özelinde incelenmiş, bütünleşik afet yönetim sisteminin hazırlık, risk azaltma, müdahale ve iyileştirme aşamalarına ve sosyal düzeye, mevzuat/ idari ve ekonomik düzeye ilişkin sorunlara çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the disaster management that is becoming more important in this process is to minimize the loss of life and property which may occur during the disaster. Studies in this process are of great importance in terms of urban planning. It is important to consider strategies and policies related to planning and construction as disaster-resistant. Planning and strategies and policies, which deal with urban area have to be determined as disaster-resistant. These policies and strategies require a redefinition of roles in terms of a new organization, new regulations and occupations.Therefore, for a better understanding of the concept of disaster, firstly disaster type, integrated disaster management system, an important stage of disaster management system has been examined and the relationship between this process and urban planning has been emphasized. At the same time, within the framework of this concept, natural disasters and technological disasters, disaster types which has experienced in Turkey; World and Turkey disaster management system, urban planning and disaster relationship and the healing process is described in detail.In this study; urban planning and disaster relationship is examined on disaster-resistant city context and Kayseri city is selected as the sample area. Problems were identified related to the stage of integrated of disaster management system and the region determination process which are subject to disaster, the problems preparation,risk mitigation,response and improvement stages ,social level, legislation / administrative and economic level and proposals were developed.