Sağlık çalışanlarının izolasyon önlemlerine uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of compliance of health care workers with i̇solation measures
- Tez No: 562818
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR TÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hastane enfeksiyonları diğer adı ile sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonlar, sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Hastanede yatan bireylerin %7-10'unda hastane enfeksiyonu görülmektedir. Hastane enfeksiyonları morbidite ve mortalite oranlarını arttırmakta, bakım maliyetini yükseltmekte ve bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Hastane enfeksiyonları uygun izolasyon önlemleri ile gelişmesi ve yayılımı önlenebilir enfeksiyonlardır. İzolasyon önlemleri genel önlemler ve enfeksiyon etkeninin bulaş yoluna yönelik önlemler olmak üzere iki temel başlıkta ele alınmaktadır. Sağlık çalışanlarının izolasyon önlemlerine uyumu hastane enfeksiyonlarının azaltılmasında önemli bir yere sahiptir. Bu araştırma sağlık çalışanlarının izolasyon önlemlerine uyumunu ve etkileyen faktörleri değerlendirmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ocak –Temmuz 2016 Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM)'nde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan birey tanıtım formu ve N. Tayran tarafından 2010 yılında geliştirilip güvenilirlik geçerlililiği alınan, İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği (İÖUÖ) kullanılmıştır. Çalışmaya 289 hemşire ve 117 hekim dâhil edilmiştir (n=406). Çalışmaya katılanların %77,6'sı kadın, %22,4'ü erkektir. Bireylerin yaş ortalaması 32,31±7,35 yıl , ortalama çalışma yılları ise, 9,17±8,39 olarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %70,9'u izolasyon önlemlerini yeterli bulduğunu bildirmiştir. Çalışmaya katılan bireyler arasında izolasyon önlemlerine uyumsuzluğun başlıca nedeni %26,7 oranı ile iş yoğunluğu olarak belirtilmiştir. Çalışmada yer alan hekimlerin ölçek toplam puan ortalaması 66,03±5,38 iken, hemşirelerin 66,15±6,31'dir. İzolasyon önlemlerine uyumu etkileyen faktörler incelendiğinde ise; sağlık çalışanlarının cinsiyeti, eğitim durumu, mesleğinden ve çalıştığı birimden duyulan memnuniyetin izolasyon önlemlerini etkilediği saptanmıştır. Sonuç olarak araştırmamızda sağlık çalışanlarının, izolasyon önlemlerine uyumu; uyum puanlamasının değerlerine göre incelendiğinde, ortanın üstünde iyi düzeyde bulunmuştur. Bu bulgu literatürde yer alan ortalamaların biraz altındadır. Bu durumun eğitim durumu, çalışma süresi ve yaş ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu uyumun arttırılması için konuyla ilişkin kurumsal hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi ve etkileyen olumsuz faktörlerin olumlu yönde değişimine yönelik girişimler önerilmektedir. Anahtar Kelimeler; Hastane Enfeksiyonları, İzolasyon Önlemleri, Tutum
Özet (Çeviri)
Hospital infections which are also known as health-care called infections are common health problems which occur in hospitals. Around %7 - %10 they are seen on patients who stay in hospitals. The hospital infections affect people's life quality, increase morbidity and mortality, and also increase health care service cost for patients. These hospital infections can be handled and prevented when required precautons are applied for required isolations. Isolation applications can be discussed under two major headings; general precautions and transmission of the infectious agent precautions. The adaptation of hospital staff to isolation precautions has important role in reducing hospital infections. This study aims evaluating the compliance of hospital staff like nurses, doctors etc. With isolations precautions and the factors that affect them. This research was carried out at Bursa Uludağ University Health Research and Application Center (SUAM/HRAC) between January-July 2016. Isolation Measures Scale, which has reliability validity and is improved by N. Tayran, was used while collecting the data. 289 nurses and 117 doctor were attended for this study (n=406). %77,6 of the participants were female and %22,4 were male. The mean age of the subjects was 32,31±6,31 years and also the mean study years were found to be 9,17±8,39. %70,9 participants stated that they found adequate isolation precautions. Main reason for the non-compliance with the isolation precautions among the participants was %26,7 of the study. The mean total score of the doctors involved in the study was %55,03±5,38 and %66,15±6,31 for nurses. Genders, education status and the satisfaction levels of hospital staffs affect the isolation precautions when the factors affecting the compliance with isolation precautions are examined. As a result, in this study, hospital staffs' compliances with isolation precautions were found above the average as a good level when examined according to the values of compliance scoring. This finding is slightly below the averages in literature. It is thought that this situation may be related with education level, work time and age. In order to increase this compliance, it is recommended to organize the institutional in-service trainings on the subject and to change the positive factors that affect the negative factors. Keywords; Nosocomial Infections, Isolation Precautions, Attitude