Fiksatör malzemelerin denim kumaşların haslık ve mukavemet değerlerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of fixing materials on fastness and strength of denim fabrics
- Tez No: 562825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM SELVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Denim kumaşlar kullanım kolaylığı, yüksek aşınma ve yırtılma dayanımının yanısıra eskimeyen modası ile yıllardır giyim amacıyla en fazla tercih edilen kumaş tipi olmuştur. Denim ürünleri çoğunlukla pamuk lifinden oluşan ve bitmiş üründe kullanılmış efekti kazandırabilmek için yıkama ile görüntü elde edilen kumaşlardır. Bu kumaşların boyanmasında kullanılan indigo boyarmaddeleri özellikle düşük yıkama ve sürtünme haslıklarına sahip oldukları bilinmektedir. Ancak bu boyarmaddelerinin pamuk lifine afinitesinin düşük olması sebebiyle alternatif arayışlar içerisine girilmiştir. Günümüzde yıkama ve giyim alışkanlıklarının değişmesi, haslık sorunlarının hissedilir ölçüde gündeme gelmesine neden olmuştur. Denim kumaşların boyanması sonucu oluşan anyonik karakterdeki yapının suda çözünürlüğünü azaltmak için katyonik yapıdaki fikse maddeleri ile bağ oluşturabilmektedirler. Fiksatörler, özellikle denim bitim işlemlerinde indigo boyarmaddelerini sabitleyerek haslık özelliklerini geliştiren katyonik karakterdeki kimyasallardır. Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlarda boyanan denim kumaşlar farklı tip fiksatörle değişik ortam koşullarında işlemden geçirilmiş ve elde edilen denim kumaşlarının haslık ve mekanik (yırtılma ve kopma mukavemeti) özellikleri fiksatör içermeyen denim kumaşlarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Denim fabrics have been the most preferred fabric type for clothing for years with its ease of use, high wear and tear resistance as well as non-aging fashion. Denim products are mostly made of cotton fiber and are produced by washing to obtain the effect used in the finished product. It is known that the indigo dyed fabrics have particularly low washing and friction fastnesses. However, due to the low affinity of these dyes to cotton fiber, alternative searches have been undertaken in recenet years. Today, with the change of washing and clothing habits, fastness problems have been brought to the agenda considerably. In order to reduce the water solubility of the anionic structure formed by dyeing denim fabrics, they can form bonds with cationic fixing agents. Fixators are cationic chemicals that improve fastness properties by stabilizing indigo dyes, especially in denim finishing processes. In this study, the fastness and mechanical (tear and tensile strenght) properties of the denim fabrics, which were dyed at different concentrations, were treated with different fixative chemicals under different ambient conditions and compared with the pure denim fabrics.