Ratlarda direnç egzersizinin irisin ve uncoupling protein 1 (UCP1) üzerine etkileri
The effects of resistance exercise on irisin and uncoupling protein 1 (UCP1) in rats
- Tez No: 562836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ATİLA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma ile direnç egzersizi ve cinsiyetin çeşitli fizyolojik mekanizmalarda rol oynadığı bilinen irisin ve uncoupling protein 1 (UCP1) düzeyleri ile lipit parametreleri üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada 16 erkek 16 dişi olmak üzere toplam 32 adet rat, her grupta 8 hayvan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Ratlar ilk önce cinsiyete göre iki gruba ayrıldı, daha sonra sedanter ve egzersiz grubu olarak kendi içlerinde alt gruplara ayrıldı, toplam dört grup oluşturuldu. Sedanter kontrol dişi (SK-D) ve sedanter kontrol erkek (SK-E) grupları herhangi bir uygulamaya tabi tutulmadan ad-libitum olarak beslendi. Egzersiz dişi (EG-D) ve egzersiz erkek (EG-E) gruplarına ise 4 hafta boyunca günde bir saat egzersiz yaptırıldı (egzersizler 10 dakikalık periyotlarla gerçekleştirildi) ve bu gruplarda ad-libitum olarak beslendi. Haftalık olarak hayvanların vücut ağırlıkları (VA) ölçüldü ve beden kitle indeksleri (BKİ) hesaplandı. Çalışma sonunda elde edilen serum numunelerinde trigliserit (TG), total kolestrol (TK), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) düzeyleri, iskelet kası doku homojenizatlarında ise irisin ve UCP1 düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of resistance training and gender on irisin and uncoupling protein 1 (UCP1) levels, which are known to play a role in various physiological mechanisms, as well as their effects on lipid parameters. A total of 32 rats, including 16 males and 16 females, were divided into four groups with eight animals each. The rats were first divided into two groups according to gender, which were then further subdivided within themselves into two groups as the sedentary and exercise groups, a total of four groups were formed. The sedentary control female (SC-F) and sedentary control male (SC-M) groups were fed ad libitum without being subject to any procedures. The exercise female (EX-F) and exercise male (EX-M) groups performed an exercise for one hour a day during a period of four weeks (exercises were performed in 10 minute periods), and these groups were also fed ad libitum. The body weight (BW) of the animals was measured on a weekly basis and their body mass indexes (BMI) were calculated. Triglyceride (TG), total cholesterol (TK), low density lipoprotein (LDL), high-density lipoprotein (HDL) and very low-density lipoprotein (VLDL) levels were determined in the serum samples collected at the end of the study, while irisin and UCP1 levels were determined in the skeletal muscle tissue homogenates.