Aeroelastic analyses and tests of a wing like structure with payload
Faydalı yük entegre edilmiş kanat benzeri bir yapının aeroelastik analiz ve testleri
- Tez No: 562837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, üzerine üç farklı faydalı yük entegre edilmiş kanat benzeri bir yapı, ticari bir yazılım olan ZAERO© ile frekans tabanlı çırpıntı analizleri yapılarak ve Ankara Rüzgâr Tüneli (ART) test merkezinde rüzgâr tüneli çırpıntı testleri gerçekleştirilerek çırpıntı karakteristiği yönünden incelenmiştir. Dünya genelinde faaliyet gösteren bağımsız havacılık otoriteleri tarafından kabul gören aeroelastik sertifikasyon akışı rehber alınarak, kanat benzeri yapının tüm konfigürasyonları için Altair Hypermesh© program kullanılarak sonlu elemanlar modeli oluşturulmuş, MSC Nastran© çözücüsü ile doğal frekans analizleri gerçekleştirilmiş ve Simcenter Scadas© veri toplama sistemi kullanılarak yer titreşim testleri yapılmıştır. Daha doğru çırpıntı analiz sonuçları elde etmek amacıyla, gerek duyulan konfigürasyonların sonlu eleman modelleri modal test sonuçlarına göre güncellenmiştir. Daha sonra güncellenmiş ve güncellenmemiş model doğal frekans analiz sonuçları kullanılarak gerçekleştirilen çırpıntı analizleri ile her bir konfigürasyonun çırpıntı başlangıç hızı ve frekansı hesaplanmıştır. Tüm bu sonuçlar rüzgâr tüneli testleri sırasında tespit edilen çırpıntı hızları ve frekansları ile karşılaştırılmış ve analiz-test tutarlılığı incelenmiştir. Ek olarak, üç farklı faydalı yükün kanat benzeri yapı üzerine farklı kombinasyonlarda entegre edilmesinin çırpıntı karakteristiği açısından etkisi incelenmiş ve beklenmedik sonuçların nedenleri ilave analiz ve test çalışmaları ile izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a wing-like structure with three payloads was examined from the point of flutter characteristic by performing frequency domain flutter analyses in a commercial software ZAERO© and conducting wind tunnel flutter tests in Ankara Wind Tunnel (ART) test facility. Based upon the aeroelastic certification flow admitted by the independent aviation authorities being active across the globe, for each configuration of the wing-like structure, finite element models were created using Altair Hypermesh© software, finite element modal analyses were realized with the solver of MSC Nastran© and ground vibration tests were conducted with Simcenter Scadas© data acquisition system. For the purpose of obtaining more accurate flutter analysis results, required finite element models of the configurations were modal updated per the ground vibration test results. Afterwards, the flutter onset speeds and frequencies for each configuration were acquired with the flutter analyses realized by applying the finite element modal analysis results of both updated and non-updated finite element models. All these outputs were compared with the flutter onset speeds and frequencies ascertained in the wind tunnel tests and consistency between the analysis and the test was investigated. In addition, the influence of the installation of three payloads to the wing-like structure in different combinations was studied in the sense of flutter behavior and the reasons of unexpected results were interpreted by further analysis and tests.