İnşaat kalitesini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the evaluation of factors affecting construction quality
- Tez No: 562835
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇERÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Son yıllarda yaşamımızın her alanına hızla giren kalite kavramı, yapı sektöründe de yerini alarak inşaat uygulamalarının en önemli kriterlerinden biri haline gelmiştir. İnşaat şirketleri bir projeye başlarken yapıyı en kısa sürede, en düşük maliyette ve en yüksek kalitede tamamlamak amacıyla yola çıkmaktadırlar. Kalitenin bu denli önemli olduğu günümüzde önemli kalite faktörlerini belirlemek için farklı kaynaklar tarafından çeşitli girişimler yapılmıştır. Bu çalışmada, inşaat sektöründe kaliteyi belirleyen faktörlerin saptanması ve uygulamalarda yaşanan kalite sorunlarını belirlemek amacı ile kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Kalitesizliğe neden olan sorunları çözmeye yönelik öneriler geliştirmek amacıyla, öncelikle yapı uygulamalarının her aşamasında kaliteyi etkileyen faktörler irdelenmiştir. Daha sonra, Adana'daki durumun belirlenmesi için bir alan araştırması yapılmıştır. Bu araştırma dahilinde yapılan literatür taramasının verileri doğrultusunda bir anket formu hazırlanmış ve bu anket formunu uygulamak için, önceden belirlenen inşaat şirketleri ile görüşülmüştür. Anket formlarının değerlendirilmesi sonucunda, Adana kentindeki inşaat firmalarının, yapıların projelendirme ve uygulama süreçlerinde kalite yönetim sistemlerini uygulamadıkları tespit edilmiştir. Tez kapsamında belirlenen üç ana etken olan tasarım süreci etkenleri, üretim süreci etkenleri ve finansal faktörlerin her birinin kaliteyi sağlamada birbirinden ayırt edilmeksizin çok önemli bir yere sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre; tasarım sürecinde kaliteye en fazla etkisi olan faktörün, kullanıcı profiline dayalı ihtiyaçların dikkate alınmaması iken üretim sürecinde, nitelikli ve eğitimli işgücü eksikliği olduğu anlaşılmıştır. Kaliteyi etkileyen en önemli finansal faktör ise ülke ekonomisinde dalgalanmaların olması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of quality, which has rapidly entered into all areas of our lives, has taken its place in the construction sector and has become one of the most important criteria of a construction projects. When starting a project, construction companies set out to complete the structure in the shortest time, at the lowest cost and with the highest quality. Today when quality is so important , various attempts have been made by different sources to determine critical quality factors. In this study, a comprehensive literature review was conducted to determine the factors determining quality in the construction sector and to determine the quality problems experienced in the applications. In order to develop suggestions to solve the problems that cause poor quality, firstly the factors affecting the quality in every stage of the construction applications are examined in this thesis. Then, a field study was conducted to determine the situation in Adana. A survey form was prepared in accordance with the data of the litrature survey conducted within this research and interviews were made with the predetermined construction companies to implement this survey form. As a result of the evaluation of the questionnaire forms, it was found that the construction companies in Adana did not apply quality management systems in the project design and implementation processes of the building. Design process factors, production process factors and financal factors, which are the three main factors determined within the scope of this thesis, have a very important place in ensuring quality. According to the data obtained; the factor that has the most impact on quality in the design process is the lack of consideration of the needs based on the user profile, while the lack of qualified and trained labor in the production process. The most important financial factor affecting quality is the fluctuations in the national economy.