Kentin mahremiyeti, konutun kamusallığı
Privacy of the city, publicity of the housing
  1. Tez No: 562838
  2. Yazar: İBRAHİM KASAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA SERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Geleneksel yaşam biçiminin, kent ve birey odaklı değişimini incelemek modern dünyayı anlamlandırmanın bir yoludur. Bireyin bir yapı olarak kendisini kurması -kimlik-, toplumsal yaşamı dönüştürür. Toplumsal yaşamı dönüşen kentin -bireyin kendini kurduğu şekliyle- kendisini yeniden yapılandırması kaçınılmazdır. Kentin kamusallığının birey üzerinden nasıl zapt edildiği ve toplumsalı kuran olarak bireyin başarısı; gündelik hayat çerçevesinde mahremiyet kavramı ile çözülür. Kritik noktanın belirlenmesi çalışmasında endüstrinin kendini yapılandırırken kenti, bireyi ve daha önemlisi konutu nasıl çevrelediği gündelik hayat içinde saklıdır. Endüstrinin yeniden yapılandırdığı iki şey vardır: birey ve bireyin yaşamının bir parçası. Endüstriyi kuran şeyin, düşünce yapısının değişmesi denilmesi düşünülemez. Endüstri; bir tarih aralığında, uygun ortamların kesişme nedeninden doğmuştur. Endüstri ile günümüz gündelik hayatı başlar. Konut ilk hedefidir çünkü bireyi sınırları içinde koruyan olarak, ilk hedeftir.
Özet (Çeviri)
It is a way to make sense of the modern world to examine the urban and individual oriented variation of traditional life style. Forming of an individual itself as a structure -identification- transforms social life. It is inevitable reconstruction for a city where is transformed social life by the individual. How the city's publicity is captured over the individual and the success of individual who establishes communal is solved with -a concept of privacy in eveyday life. It is hidden in daily life how industry encloses to city, to person, to house which is the most important one, in the approach of self – reconstruction. There are two things that the industry has restructured: An individual and a part of an individual's life. It cannot be said that changing of thought structure establishes industry. Industry has been born from the reason of intersection of suitable situations in the history. Today's daily life starts with industry. Housing is the first and the most important goal, because it protects them in their boundaries.