Assessment of performance of interpolation methods for temporal resolution of wind data on wave modelling
Farklı zaman çözünürlüğüne sahip rüzgar veri setlerinin dalga tahmin modellemesinde performans değerlendirmesi
- Tez No: 562841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tezde, rüzgâr veri tahmini amacıyla kullanılan farklı interpolasyon metodlarının performansı değerlendirilmiş ve bilgisayar modeli kullanılarak; bu farklı metodlarla elde edilen veri setlerinin dalga tahminleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Karadeniz bölgesi için yapılan bu çalışmalarda 1979 ile 2010 yılları arası için var olan CFSR veri setleri kullanılmıştır. Bu tezdeki amaç; eldeki veri setleri kullanılarak yeni veri setleri elde etmek, rüzgâr verileri için istatistiksel veri atama yöntemlerin güvenilirliği kontrol etmek, dalga verileri için oluşan hata payları hesaplamaktır. Uzun vadeli dalga analizi ve maksimum dalga istatistiği analizi için W61 dalga tahmin modellemesi ve 3 ekstrem durumun incelenmesi için ise WAVEWATCH III dalga tahmin modellemesi kullanılmıştır. İnterpolasyon modellerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması için Ortalama Mutlak Hata, Ortalama Hata Kareleri Karekökü ve Düzgelenmiş Sapma gibi istatistik parametreleri kullanılmıştır. İstatistik analizi sonuçlarında, rüzgar ve dalga analizlerinin farklı interpolasyon metodları için farklılık gösterdiği görülmüştür. Ek olarak, Karadeniz bölgesinde incelenen 25 nokta için farklı interpolasyon metodlarının performanslarının değişkenlik gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performance of different interpolation techniques for wind hindcasting have been assessed and a computer model based study have been performed on its effects on wave hindcasting. Climate Forecast System Reanalysis (CFSR) dataset between 1979 and 2010 is used for long term time series analysis and extreme event analysis in Black Sea region. The aims are to obtain new dataset using the existing dataset, to determine the reliability of statistical analysis of winds and to evaluate the error margins in numeric wave models. W61, a parametric wave hindcasting model has been used for long term and extreme wave analysis and WAVEWATCH III has been used for further analysis of 3 extreme events within the Black Sea. Several statistical parameters are used to evaluate and compare the interpolation methods including Mean Absolute Error, Coefficient of Variation Root Mean Square Error and Normalized Bias. The wave and statistical analysis results indicated that the performances of the interpolation methods for wave analysis are not compatible with the wind analysis results. Also, performances of the interpolation methods varies through the analyzed 25 points within the Black Sea for both long term and extreme wave analysis.