Synthesis and structural characterization of bulk and nanoalloys of Ni-B binary systems
Ni-B ikili sistemlerinin hacimli ve nanoalaşımlarının üretimi ve yapısal karakterizasyonu
  1. Tez No: 562840
  2. Yazar: HALİM SEÇKİN TEKEKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMDULLA MEHRABOV, PROF. DR. MAHMUT VEDAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nanoalaşımlar, aynı alaşımların hacimli formundan farklı olan özellikler gösterebilirler. Ni-B manyetik nanoalaşımlar biyotıp, katalizör, nano-elektronik, hedeflenen ilaç taşıyıcı, hafıza depolama, manyetik ayırma, manyetik kayıt ortamı gibi birçok uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Ayrıca gösterilmektedir ki, nikel-boron esaslı alaşımlarda aşınma dayanımı ve sertliği önemli ölçüde etkiler ve artırır. Mikro yapı içindeki borür dağılması sebebiyle, boron içeren nikel esaslı alaşımlar aşınma ve sürtünme yapışmasına karşı iyi bir direnç gösterirler. Bu çalışma, Ni60B40 alaşımlarını hacimli ve nano-kristal/amorf formlarında sırasıyla kontrollü atmosfer altındaki ark fırını, emme döküm metotları ve mekanik alaşımlama tekniği aracılığıyla sentezlemeyi ve onların mukayese edilebilir yapısal karakterizasyoununu sağlamayı amaçlar. İlk olarak hacimli Ni60B40 alaşımları denge ve denge dışı döküm koşullarında üretilmiştir ve Ni4B3, Ni2B kristalin fazlarının varlığı X-ray kırınım, SEM-EDS ve DSC analizleriyle tespit edilmiştir. DSC analizinden yola çıkarak, Ni4B3 ve Ni2B fazlarının erime sıcaklıkları sırasıyla daha önceki yapılan çalışmalarla örtüşen 1025°C and 1142°C olarak belirlenmiştir. Ni60B40 hacimli alaşımın yapısal karakterizasyonunun tamamlanmasından sonra öğütme işlemi nikel ve boron tozlarıyla 80 saat öğütme süresine kadar gerçekleştirilmiştir. Öğütme esnasında, oksitlenmeyi önlemek için, öğütme başlamadan önce hazneler Argon asal gazıyla doldurulmuştur. Başlangıç mikron altı boyutlu parçacıklar bilyalı öğütme işlemi sonunda 50-100 nm aralığındaki boyutlara düşürülmüştür. Bununla birlikte Ni60B40 nanoalaşımının mikro yapısı önemli ölçüde öğütme zamanına bağlıdır. Alaşımın amorfizasyonu 40 saat öğütme süresinde başlamıştır ve Ni3B kristalin fazı 60 saat öğütme sonunda oluşmaya başlamıştır ve daha ileri öğütme süreleriyle artmıştır. 80 saat öğütme süresinde yapılan nanoalaşım tozlarının DSC analizi Ni60B40 nanoalaşımlarının amorf davranış gösterdiğini ortaya koymuştur ve camsı geçiş kristalizasyon sıcaklıkları sırasıyla 388 °C ve 502 °C olarak belirlenmiştir. Ayrıca parçacık boyutu yönünden görülmektedir ki, nanoboyutlu parçacıkların miktarı daha ileri öğütme süreleriyle artmıştır. Ni60B40 hacimli ve nanoalaşımlarının manyetik özellikleri titreşimli örnek manyetometresi kullanarak ölçülmüştür. Manyetik ölçümler Ni60B40 nanoalaşımı için artan öğütme süreleriyle doygunluk manyetikliğinde genel bir azalış ve koersivitide ise bir artış olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nanoalloys can exhibit features which are distinct than bulk form of the same alloys. Novel properties of Ni-B magnetic nanoalloys have been used in many application areas such as; biomedicine, catalysis, nano-electronics, targeted drug delivery, data storage, magnetic separation, magnetic recording media, etc. It has been also shown that boron notably affects and increases wear resistance and hardness in nickel based alloys. Nickel based alloys having boron content show a good resistance to abrasion and galling due to boride dispersion in the structure. This study aims to synthesize Ni60B40 alloys in the bulk and nanocrystalline-amorphous forms by means of arc melting and suction casting methods under controlled atmosphere and mechanical alloying technique, respectively and to provide comparable structural characterization of them. Initially, bulk Ni60B40 alloys were produced in equilibrium and nonequilibrium casting conditions and presence of Ni4B3 and Ni2B intermetallic phases have been detected by X-ray diffractometer, SEM-EDS and DSC analysis. On the basis of DSC analysis, the melting temperatures of the Ni4B3 and Ni2B crystalline phases have been founded as 1025 °C and 1142 °C, respectively, which coincide well with data published in the literature. After the completion of structural characterization of Ni60B40 bulk alloy, milling process was performed with Nickel and Boron powders up to 80 hours of milling time. The vials were filled with Argon inert gas before milling in order to prevent oxidation. Initial sub-micron sized particles have been reduced down to a size ranged in between 50-100 nm at the end of ball milling procedure. However, microstructure of Ni60B40 nanoalloy significantly depend on milling time; amorphization of alloy starts at 40 h milling time and Ni3B intermetallic phase starts to form at 60 h and grow with further increasing of milling time. DSC analysis of nanoalloy powders milled for 80 h milling time reveals that the Ni60B40 nanoalloy shows an amorphization behavior and glass transition and crystallization temperatures have been determined as 388 °C and 502 °C, respectively. Also, on the basis of the particle size, it has been shown that the amount of nano-sized particles increases with further milling times. Magnetic properties of Ni60B40 bulk and nanoalloy powders have been measured by using vibrating-sample magnetometer. Magnetic measurements of Ni60B40 nanoalloys exhibit a general decrease in saturation magnetization and increase in coercivity with increasing milling time.