Modeling heterogeneous internet of things systems using connectors in component oriented software engineering
Bileşen yönelimli yazılım mühendisliğinde heterojen nesnelerin interneti sistemlerinin bağlayıcılar kullanılarak modellenmesi
- Tez No: 562844
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde bileşen yönelimli yazılım mühendisliği alanında, heterojenlik gösteren Nesnelerin İnterneti sistemlerini modellemek için bağlayıcılar kullanılarak bir çözüm sunulmaktadır. Nesnelerin İnterneti araçların veya insanların internet aracılığıyla birbirlerine bağlı oldukları ve günden güne dünyanın farklı alanlarında önem kazanan bir yaklaşımdır. Bu tarz güçlü ve karmaşık sistemler doğası gereği çözülmeyi bekleyen problemleri de beraberinde getirmektedir. Nesnelerin İnternetindeki her bir bileşen bir diğer bileşen ile iletişim kurabilmek için belirli kuralları işletmektedir. İletişimi gerçekleştirebilmek için bileşenlerin birbirlerini anlaması gerekmektedir. Eğer bir bileşen iletişim için bir diğer bileşenden farklı kuralları işletiyor ise, bu iki bileşen birbirlerini anlayamaz ve sonuç olarak iletişim kuramazlar. İki parçanın iletişim kuramaması Nesnelerin İnterneti'nde heterojenlik problemi demektir. Bileşen tabanlı sistemler yeniden kullanma paradigması ile ortaya çıkmıştır. Bu sistemler yeniden kullanılabilir bileşen bloklarını içerir. Bağlayıcılar bileşen yönelimli sistemlerde iki bileşeni bağlamak için kullanılan yapılardır. Bu tezde her bir bileşen Nesnelerin İnternetindeki her bir“nesneye”, her bir bağlayıcı da birbirinden farklı kuralları işleten bileşenleri bağlayan bir çeviriciye karşılık gelmektedir. Bileşen Tabanlı Yazılım Mühendisliği Modelleme aracı, COSECASE, kullanılarak, bağlayıcılar aracılığıyla heterojen olan IoT IoT sistemlerini modelleyebilmek icin kullanışlı bir çözüm önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a solution for modeling heterogeneous IoT applications in component oriented software engineering is provided by using software connectors. IoT is inter- connected devices or humans in the means of internet which gains more importance day by day in different areas of the world. This kind of powerful and complex systems have challenges to overcome in nature. Each IoT system component has spe- cific set of rules for communicating with the other components. In order to be able to communicate, components need to understand each other. If components are using different sets of rules for communication, these components can not understand each other, which causes the heterogeneity problem in IoT. Component oriented systems arose from the reuse paradigm. These systems include components which represent reusable building blocks. Connectors are used for connecting reusable components in component oriented systems. In this thesis, each component represents the“thing”in IoT and each connector represent a converter that connects components with different protocols for communication. By using COSECASE, we are showing that connectors offer a practical solution for the heterogeneity problem for modeling IoT systems.