Tekstil endüstrisi atıksularının fenton ve foto-fenton prosesleri ile arıtılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the treatability of textile industry wastewaters with fenton and photo-fenton processes
  1. Tez No: 562843
  2. Yazar: SELMAN TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Fenton ve Foto-Fenton proseslerinin, Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), Askıda Katı Madde (AKM) ve Renk gibi atık sulardaki kirlilik yükünü belirleyen parametrelerin ortadan kaldırılmasındaki performansı, Adana'daki bir tekstil fabrikasından alınan atık su numuneleri ile gerçekleştirilmiştir. Fenton proses çalışmalarında pH, Fe+2 ve H2O2 konsantrasyonu gibi parametrelerin fenton süreci üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Foto-Fenton prosesinde ise fenton prosese ilave UV-A LED foto-sistem kullanılmıştır. Her iki proseste de etkin arıtma verimleri pH 3' te elde edilmiştir. Fenton proseste, 0,70 g Fe+2/L ve 2 mM H2O2 kullanılarak %81 KOİ, %80 AKM ve %93 Renk giderimi elde edilmiştir. Foto-Fenton prosesinde ise 0,278 g Fe+2/L, 0,54 g Fe+3/L ve 2 mM H2O2 kullanılan koşullarda %92 KOİ, %81 AKM ve %94 Renk giderimleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The performance of Fenton and Photo-Fenton processes in the elimination of the parameters determining the pollution load in wastewaters such as Chemical Oxygen Demand (COD), Suspended Solids (AKM) and Color were carried out with wastewater samples taken from a textile factory in Adana. In the Fenton process studies, the effect of parameters such as pH, Fe2+ and H2O2 concentration on the Fenton process was determined. In the Photo-Fenton process, additional UV-A LED photo-system was used in addition to the Fenton process. In both processes, effective treatment efficiencies were obtained at pH 3, Fenton process, 0.70 g Fe2+/L and 2 mM H2O2 using 81% COD, 80% AKM and 93% colour removal were obtained. In the photo-Fenton process, 92% COD, 81% AKM and 94% Color removal were achieved under 0.278 g Fe2+/ L, 0.54 g Fe3+/ L and 2 mM H2O2