Türkiye'de 2010-2017 yılları arasında tarihi çevrelerde düzenlenmiş mimari yarışmalar sonucunda ödül almış yeni tasarımlarda bağlamsal analiz
Contextual analysis of new designs awarded results of architectural competitions organized in historical environments between 2010 and 2017 years in Turkey
  1. Tez No: 562850
  2. Yazar: EMRE BELGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA BİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kültür, insanlığın varoluşu süresince oluşagelmiş değerler bütünüdür. Aktarılarak çoğalır, etkilenir ve ait olduğu toplumun göstergesi haline gelir. Tarih, insanlığın zaman sarmalıdır. Kültürleri ile var olan toplumlar tarihi oluştururlar. Kültürel tarih ise toplumların nesilden nesile aktardıkları bilgi birikimidir. İnsanlığın bilgi birikimini edindiği, yaşadığı ve beslenerek oluşturduğu tarih, çevresinde gerçekleşir. Toplumların kültürel soyağaçları tarihi çevrelerinin birikimidir. Tarihi çevreyi dikkat ile okuduğumuzda insan ve yaşadığı çevresine ait kültürel, sosyal, ekonomik ve teknolojik verilerini görebiliriz. İnsanoğlunun tarihi çevresinde iz bırakma yöntemlerinden biri de mimarlığıdır. Tarihi çevrelerde uygulanan tasarımlar geçmişe, geleceği etkileyerek -geri dönüşü olmadan- müdahil olurlar. Tasarıma dahil olan veya olmayan her şey geleceğe aktarılacak olan birikimin bir parçasıdır. Mimarlık belleğinde, tarihi çevrelerdeki tasarım yaklaşımları, tasarıma konu olan çevreye, tasarımcıya ya da bulunan çağa göre farklılaşır. Tarihi çevrelerde düzenlenen mimarlık yarışmaları, tasarımların rekabet yolu ile kalitelerini zenginleştirmiş, dünyadaki mimarlık yaklaşımlarının ve yapı teknolojilerinin araştırılmasını sağlamış, farkındalık yaratarak tarihi çevrenin tanınmasının ve korunmasının önemine dikkat çekmiştir. Tez kapsamında, tarihi çevrede tasarım yaklaşımları örnekleri ile birlikte incelenmiş, Türkiye'de tarihi çevrelerde düzenlenen mimarlık yarışmaları araştırılmış, çıkarımlar yapılarak bağlamsal analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler : Tarihi çevre, Tarihi çevrede tasarım, Tarihi çevrede tasarım yaklaşımları, Mimari yarışmalar, Bağlamsal analiz Bilim Kodu : 801.1.217
Özet (Çeviri)
Culture is the set of values which have occurred with the existence of humanity. It is multiplied when transferred, is affected and becomes a symbol of the society to which it belongs. History is the time spiral of humanity. Societies which exist with their culture, form the history. Cultural history, on the other hand, is the accumulation of knowledge conveyed by societies from generation to generation. The history in which mankind acquires knowledge, lives and nurtures takes place in its surrounding. Cultural pedigree of societies is the accumulation of historical environments. When we read the historical environment carefully, we can see the cultural, social, economic and technological data of the human being and the environment in which he lives. One of the methods of leaving a mark in the environmental history applied by human beings is through architecture. Designs applied in historical environments interfere with the past, affecting the future - without any return. Everything that is included in the design or not is part of the accumulation that will be transferred to the future. In architectural memory, the design approaches in historical environments differ according to the environment to be designed, the designer or the present era. The architectural competitions organized in historical environments have enriched the quality of the designs through competition, ensured the exploration of architectural approaches and building technologies in the world and have emphasized the importance of recognition and protection of the historical environment by creating awareness. In the thesis, design approaches in historical environment were examined along with their examples, architectural competitions held in the historical environments in Turkey were investigated, and contextual analysis were intended to be done by making inferences. Key Word : Historical environment, Design in historical environment, Design approaches in historical environment, Architectural competitions, Contextual analysis Science Code : 801.1.217