Oreochromis niloticus (Linnaeus, 1758)'un farklı dokularında sıcaklığın kadmiyum birikimi ve atılımı üzerine etkisi
Influenceof temperatureon accumulation and depuration of cadmium in different tissues of Oreochromis niloticus(Linnaeus, 1758)
- Tez No: 562851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ KARAYAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada kadmiyumun 1.00 ve 2.00 ppm ortam derişimlerinin etkisinde 7 ve 15 günlük süreler sonunda Oreochromis niloticus'un karaciğer, solungaç, böbrek ve kas dokularındaki birikim düzeyleri ile bunu izleyen 15 ve 30 günlük süreler sonundaki atılım düzeyleri belirlenmiştir. Doku kadmiyum düzeylerininbelirlenmesindeİndüktif Olarak Eşleştirilmiş Plazma-Kütle Spektrometresi (ICP-MS =Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry) kullanılmıştır. İncelenen tüm sıcaklık ve derişimlerde etkide kalma süresi içinde ölüm saptanmamıştır. 15 gün etki süresi sonunda, 1.00 ve 2.00 ppm'lik derişimlerde incelenen tüm sıcaklıklarda dokular arasında böbrek>karaciğer>solungaç şeklinde bir sıralama saptanırken, 2.00 ppm Cd derişiminde 30oC sıcaklık etkisinde kas dokusunda da birikim olduğu ve bu birikim düzeyinin diğer dokulara oranla daha düşük olduğu belirlenmiştir. Kas dokusu dışında incelenen tüm dokularda artan derişim ve sıcaklığa bağlı olarak dokulardaki Cd birikim düzeyinin de arttığı saptanmıştır. 15 gün süre ile 1.00 ve 2.00ppm Cd etkisi sonunda, incelenen dokularda tüm sıcaklıklarda, atılım düzeyinin süreye bağlı olarak değişim gösterdiği saptanmıştır. Atılım bakımından dokular arasında solungaç>karaciğer>böbrek şeklinde bir dizilim belirlenmiştir.Atılım süresinin uzamasıyla birlikte dokulardaki atılımın da arttığı gözlenmiştir (P < 0.05). Anahtar Kelimeler :Oreochromis niloticus, Kadmiyum, Doku, Birikim, Atılım
Özet (Çeviri)
In this study, the levels of accumulation in the liver, gill, kidney and muscle tissues of Oreochromis niloticus at the end of 7 and 15 day periods were determined by the effect of the concentrations of cadmium 1.00 and 2.00 ppm. After from the levels of accumulation 7 and 15 days, depuration levels at the end of the 15 and 30 day periods were determined. Inductive Coupled Plasma Mass Spectrometry was used to determine tissue cadmium levels. No mortality was detected in all the temperatures and concentrations studied. At the end of 15 days, at effect of the concentrations of cadmium 1.00 and 2.00 ppm, kidney> liver> gills were determined among the tissues at all temperatures. Muscle tissue accumulation was observed at 30oC temperature effect, but, this level of accumulation was lower than other tissues. It was determined that the level of Cd accumulation in the tissues increased due to increasing concentration and temperature in all tissues examined except muscle tissue. At the end of the effect of 1.0 and 20 ppm Cd effect for 15 days, it was determined that the excretion level changes according to time in all temperatures in the examined tissues. In terms of depuration, gill> liver> kidney alignment was determined between the tissues.