Kilis keçilerinde süt verimi ve meme sarkıklığı arasındaki ilişkiler
The relationships between sagging udders and milk productivity in kilis goats
- Tez No: 562849
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma Kilis'in Polateli ilçesinde çiftçiler tarafından yetiştiriciliği yapılan Kilis Keçilerinin meme sarkıklığı ile süt verimi arasında herhangi bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Polateli ilçesinde bir işletmede yetiştirilen 73 adet Kilis keçisinin Meme Üst Yüksekliği (MÜY), Meme Ucuna Kadar Meme Uzunluğu (MUMU), Sarnıç Derinliği (SD), Meme Derinliği (MD), Meme Başları Arası Mesafe (MBAM), Meme Alt Yüksekliği (MAY) ve Meme Başı Yüksekliği (MBY) gibi bazı meme ölçüleri alınmıştır. Belirtilen ölçüleri alınan keçilerin bir günlük süt verimleri (GSV) tespit edilmiştir. Bu meme ölçülerine ait en küçük kareler ortalamaları sırasıyla 47.66±0.36 cm, 23.99±0.36 cm, 21.35±0.58 cm, 15.53±0.47 cm, 21.59±0.57 cm, 26.31±0.59 cm ve 23.67±0.60 cm olarak belirlenmiştir. Günlük süt verimi ise 687.09±32.37 g olarak hesaplanmıştır. Meme ölçüleri ve bunların günlük süt verimi ile ilişkilerini ortaya koymak amacıyla yapılan korelasyon analizi neticesinde GSV ile SD ve MD arasında pozitif yönlü, orta kuvvette ve önemli düzeyde, GSV ile MAY ve MBY arasında ise negatif yönlü, orta kuvvette ve önemli düzeyde korelasyonlar tespit edilmiştir. GSV ile SD ve MD arasındaki regresyon katsayıları sırasıyla 32.79±5.63 ve 40.31±6.69; GSV ile MAY ve MBY arasındaki regresyon katsayıları ise sırasıyla -24.56±6.36 ve -25.91±6.14 olarak hesaplanmıştır. MD ve SD çok az olan hayvanları düşük verimli, MAY ve MBY az olan hayvanların ise çok yüksek verimli olduğu görülmüştür. Bu yüzden, memesi yere yakın olan hayvanların ayıklanması süt verimini azaltabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine whether there was any relationship between udder sagging and milk yield of Kilis Goats, which were cultivated by farmers in Polateli district of Kilis. For this purpose, of the 73 Kilis goats udder upper height (UUH), udder length up to the teat (ULT), udder cistern depth (UCD), udder depth (UD), the distance between teats (DBT), udder bottom height (UBH) and teat height (TH). daily milk yields (DMY) of determined goats were determined. The mean squares of these udder measurement were determined as 47.66±0.36 cm, 23.99±0.36 cm, 21.35±0.58 cm, 15.53±0.47 cm, 21.59±0.57 cm, 26.31±0.59 cm and 23.67±0.60 cm, respectively. Daily milk yield was calculated as 687.09±32.37 g. Correlation analysis was performed to determine the relationship between udder measurements and their daily milk yield. The correlation between DMY and UCD and UD was found to be positively significant, moderately strong, and significant correlations were found between DMY and UBH and TH. The regression coefficients between DMY and UCD and UD were 32.79±5.63 and 40.31±6.69, respectively; The regression coefficients between DMY and UBH and TH were -24.56±6.36 and -25.91±6.14, respectively. It was seem that the goats with very low UD and UCD to be very low milk yield and the goats with low UBH and TH were more milk yield. Therefore, caution should be exercised as the culling of goats that udder is near ground may decrease milk yield.