Dört farklı yüzme tekniğinin solunum kas kuvveti, dayanıklılığı ve yorgunluğuna akut etkileri
Acute effects of four different swimming technique on respiratory muscle strength, endurance and fatigue
- Tez No: 562855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmanın amacı dört farklı yüzme stilinin solunum kas kuvvetine, yorgunluğuna ve dayanıklılığına akut etkilerini belirlemektir. Bu amaç ile 18 genç müsabık yüzücü çalışmaya denek olarak dahil edilmiştir. Yüzücülere öncelikle yüzme performansı sergilenmeyen bir kontrol uygulaması uygulanmış ve bu uygulamadan başlangıç değerleri tespit edilmiştir. Kontrol uygulaması ardından randomize olarak (uygulama kartı çekerek) dört farklı (serbest, sırt üstü, kelebek, kurbağalama) yüzme stili 50 mt sprint şeklinde uygulanarak uygulama sonrasında solunum kas kuvveti, yorgunluğu ve dayanıklılığı parametrelerini elde etmek için ölçümler yapılmıştır. Elde edilen veriler Repeated Measures One Way ANOVA testi ve LSD düzeltmesi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determination of acute effects of four different swimming styles on respiratory muscle strength, fatigue and endurance. For this purpose, 18 young competitive swimmers participated in this project as subjects. For determining baseline level of subjects, firstly, control trial applied to subjects without swimming performance. After that, four different swimming styles (frontcrawl, backcrawl, butterfly, breaststroke) with 50m swimming sprint performance were randomly (picking trial card) performed by subjects as four different trials. After all trials measurements applied to all subjects in order to respiratory muscle strength, fatigue and endurance parameters. Obtained data were analyzed with Repeated Measures One Way ANOVA test and LSD correction.