İnspiratuar kas antrenmanı ile geleneksel aerobik antrenmanın sağlıklı sedanter erkek çocuklarda solunum kas kuvveti ve solunum fonksiyonlarına etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of inspiratory muscle training and traditional aerobic training on respiratory muscle strength and respiratory functions in healthy sedentary
  1. Tez No: 562861
  2. Yazar: SAADET ÖZTÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı inspiratuar kas antrenmanının ve geleneksel aerobik antrenmanın sağlıklı sedanter erkek çocuklarda solunum kas kuvvetine ve solunum fonksiyonlarına etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 12 yaşında 40 sağlıklı sedanter erkek çocuk inspiratuar kas antrenmanı grubu (n=10), geleneksel aerobik antrenman grubu (n=10), hem inspiratuar kas antrenamanı hemde geleneksel aerobik antrenmanı uygulayan kombine antrenman grubu (n=10) ve herhangi bir antrenman uygulamayan kontrol grubu (n=10) olmak üzere dört gruba randomize olarak ayrılmışlardır. İnspiratuar kas antrenmanı olarak 4 hafta ve haftada 3 gün %40 maksimal inspiratuar basınç (MIP) şiddetinde 30x2 nefes egzersizi yaptırılmıştır. Aerobik antrenman protokolü olarak ise 4 hafta ve haftada 3 gün maksimal kalp atım sayısına göre %30 şiddetinde 2 dk'lık jog periyotları vasıtasıyla ayrılan, %70 şiddetinde 3 dk'lık 5 kez koşulmasını içeren aerobik interval antrenman metodundan yararlanılmıştır. Tüm deneklere 4 haftalık periyotun 1 gün öncesinde ve sonrasında solunum kas kuvveti ve solunum fonksiyon testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of inspiratory muscle training and conventional aerobic training to respiratory muscle force and respiratory functions in healthy sedentary boys. For this purpose, 40 healthy sedentary boys aged 12 are randomly divided in four groups; an inspiratory muscle training group (n=10), a conventional aerobic training group (n=10), a combined group carrying out both inspiratory muscle training and conventional aerobic training (n=10), and a control group not performing any kind of training (n=10). 30x2 breathing exercises of 40% maximal inspiratory pressure (MIP) are applied as an inspiratory muscle training three times a week for four weeks. As a protocol of aerobic training, an aerobic traning program which includes runnings for five times in three-minute periods at a maximal hearth rage of 70% and two-minute joggings at the maximal heart rate of 30% between each runnings is performed. All test subjects are applied respiratory muscle force tests and respiratory function tests a day before and after the four-week-period. Obtained data is analysed via SPSS 22.0 program. The averages are examined with 2x2 mixed factor ANOVA and LSD rectification tests while percental change averages are studied via Mann Whitney U test.